5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

W piątek – 5 grudnia – przedstawiciele szkolnego wolontariatu (Kinga Bednarczyk, Karolina Marek, Jarosław Śmiałek, Bartłomiej Piszczek, Aleksandra Stankiewicz, Justyna Kubicz, Monika Kwasnica i Natalia Grabowska) wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Wolontariatu. Impreza została zorganizowane przez Stowarzyszenie Pożytku Publicznego „Sursum Corda”, do którego nasz klub wolontariatu należy od tego roku szkolnego. Głównym celem imprezy była promocja wolontariatu poprzez informacje na temat działalności wolontariuszy – w sklepach, w instytucjach i wśród przechodniów. Rozdawano przy tej okazji kalendarze na 2015 rok z logo i zdjęciami wolontariatu. Po tej części wszyscy wolontariusze z opiekunami zostali zaproszeni do Kina „Sokół” na film, a po nim na poczęstunek. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania się, ponieważ wolontariusze pochodzą z trzech powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i nowotarskiego.
Na sądeckim rynku w tegorocznej akcji uczestniczyło około 200 osób, chociaż liczba wolontariuszy należących do Stowarzyszenia liczy 774 członków (w tym 33 uczniów naszej szkoły). Tylko w tym roku kalendarzowym wolontariusze z Sursum corda przepracowali łącznie 34 854 godziny, bezinteresownie wspierając 74 instytucje, a w nich 4353 osoby. Te liczby mówią same za siebie – nasza młodzież jest naprawdę wspaniała! – potrafi poświęcić swój wolny czas dla innych dostrzegając ich różnorodne potrzeby. Nasi wolontariusze z oddaniem pracują na co dzień w Hospicjum św.Brata Alberta w Grywałdzie oraz pomagają w opiece nad dziećmi w świetlicy i ochronce w Krościenku. Akcjami jednorazowymi jest przygotowanie paczek mikołajkowych, świątecznych i wielkanocnych dla naszych podopiecznych, którymi sprawiają ogromną radość.
Za rok – kolejny obchody Dnia Wolontariusza – oby ludzi otwartych na potrzeby innych było jeszcze więcej!

s.Małgorzata Dyrek, opiekun wolontariatu