Akademia Młodego Turysty

gogopr

28 września 2020 roku uczniowie klasy II i III Technikum Organizacji Turystyki po raz kolejny mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Podhalańskiej Grupy Ratowniczej GOPR. Tym razem młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez ratowników GOPR – panią Elżbietę Opyd i pana Adriana Kacwina w ramach projektu „Akademia Młodego Turysty” – profilaktyka i bezpieczeństwo w górach. Pani Elżbieta – przewodnik beskidzki, opowiedziała o tym, jak należy zachowywać się w górach w różnych warunkach pogodowych, jak i w co powinien wyposażyć się turysta udający się na górską wyprawę, jak dobrze zaplanować górską wycieczkę i gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa. Wymieniła zagrożenia i zalety z uprawiania turystyki górskiej. Podczas prelekcji odwoływała się do własnych doświadczeń związanych z pomocą osobom poszkodowanym w górach a także opisywała akcje ratownicze GOPR, w których miała okazję uczestniczyć, ratując ludzkie życie.

Druga część spotkania została poprowadzona przez pana Adriana Kacwina – ratownika medycznego, który przypomniał, jak należy zachować się podczas udzielania pierwszej pomocy oraz, w jaki sposób prawidłowo ją udzielić poszkodowanemu. Na fantomie pokazał, jak prawidłowo i skutecznie wykonać reanimację/ resuscytację mającą na celu przywrócenie czynności życiowych. Przypomniał, jak należy postępować w wypadku omdleń czy krwotoków z nosa.

Akademia Młodego Turysty” jest projektem realizowany przez GOPR w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 10-19lat i obejmuje realizację zadań teoretycznych i praktycznych dotyczących bezpieczeństwa w górach.

Opiekunem uczniów- turystów z naszej szkoły, biorących udział w projekcie jest pani Joanna Majerczak.

Część warsztatowa już na nami … teraz praktyka, czekamy tylko na słońce 😉

Oprac. A.Prumula kl. IIIt

Fot. B.Kozłecki kl. IIIt

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.