Ciekawa biologia – Rośliny owadożerne

biologia2

Dzisiaj na lekcjach biologii uczniowie Technikum żywienia i usług gastronomicznych zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie: „Czy rośliny mogą się poruszać?”

Oczywiście TAK. Widzieliśmy to na własne oczy. Obiektem naszej obserwacji była osobliwa roślina owadożerna – mucho­łówka ame­ry­kańska (Dio­naea musci­pula). Posiada ona charakterystyczne liście pułap­kowe skła­da­jące się z dwóch bla­szek, na których znaj­dują się wło­ski czu­ciowe (zobaczcie na zdjęciach). Blaszki skła­dają się po potrące­niu wło­sków przez owada, zamy­ka­jąc go w środku. Sprawdzaliśmy to dzisiaj, wykorzystując jako obiekt naszych badań ADAMA. I zadziałało. Na szczęście Adamowi udało się uwolnić ze śmiertelnego uścisku i tym samym nie stał sie ofiarą owadożernej rośliny. Zdążyliśmy nakręcić filmik, który z przyjemnością prezentujemy.

Adaś dziękujemy za poświęcenie dla rozwoju nauki!

Następnie oglądaliśmy rosiczkę przylądkową (Dro­sera capen­sis) z mojej, własnej uprawy. Liście rosiczki pokryte są włoskami gruczołowymi, wydzielającymi płynną, lepką substancję o słodkim zapachu. Owady zwa­bione przez roślinę przy­le­piają się do nich z łatwo­ścią. Wówczas cały liść ulega zwinięciu,  zamy­ka­jąc ofiarę w swoim wnętrzu.

Uprawa rosiczki przy­ląd­ko­wej może być wspa­nia­łym doświad­cze­niem dla każd­ego fascy­nata nauk przy­rod­ni­czych. Uzy­ska­nie z maleńkiego nasie­nia doj­rza­łej, pięk­nej i tak inte­re­su­jącej rośliny, dostar­cza olbrzy­miej satys­fak­cji. Same zaś nasiona łatwo uzyskać po kwitnieniu, bez szczególnych zabiegów, ponieważ rosiczka jest samopylna. Zatem każdy może się poku­sić o zało­że­nie własnej uprawy. Polecam.

P.S. Wszystkich zaniepokojonych czytelników pragnę zapewnić, iż nasz uczeń Adam w stanie nienaruszonym opuścił pracownię biologiczną.

Dorota Nelle-ZborowskaZdjęcia: Kinga Hurkała, Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.