Cyfronet AGH 2017

cyfronet

17 marca 2017 r. połączone w jedną zgraną grupę: klasy trzecia i druga informatyków wyruszyły razem w podróż zawodową do Krakowa. Głównym celem wizyty było odwiedzenie Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska najszybsze i największe komputery w Polsce czyli Prometheus oraz nieco starszy, mniej zaawansowany Zeus.

Komputery te wykorzystywane są m.in. do bardzo złożonych procesów obliczeniowych, tworzenia zaawansowanych wizualizacji reakcji chemicznych i fizycznych a także do przetwarzania danych z sieci. Praca tych maszyn w kontekście nauki i innowacyjności ma duże znaczenie, ponieważ urządzenie to pozwala policzyć bardzo skomplikowane działania matematyczne, które zwykłemu domowemu komputerowi zajęłoby setki a nawet tysiące lat. Ciekawostką jest to, że każdy z nas może mieć dostęp do jego zasobów i mocy obliczeniowej logując się do niego przez Internet za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej korzystając z platformy pl-grid.

Po wysłuchaniu bardzo ciekawych informacji na temat budowy i funkcjonowania Prometheusa, a także po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle jego szaf, wyruszyliśmy na Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego, a konkretnie do Instytutu Informatyki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie nowo powstałego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zwiedzeniu wydziału informatycznego zmęczeni, ale w dobrych nastrojach udaliśmy się w podróż powrotną.

Dla ciekawych tematu:

http://www.plgrid.pl/

https://www.top500.org/lists/

http://www.cyfronet.krakow.pl/komputery/15207,artykul,prometheus.html

zobacz-galerie-zdjec

red. Zespół informatyków

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.