Dzień Nauki Polskiej – uznanie dla dokonań naszych naukowców

19 lutego br. obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Datę tego święta wyznaczono na dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki „Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. Ustanowienie święta państwowego było „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”.

Nasza szkoła od kilkunastu lat kształci i rozwija uczniów w kierunku związanym
z informatyką. W związku z obchodami Święta Nauki Polskiej chciałem przedstawić wam postać Pana Jacka Karpińskiego oraz jego wkład w rozwój informatyki krajowej
i zagranicznej.

Jacek Rafał Karpiński urodził się 9 kwietnia 1927 w Turynie, zmarł 21 lutego 2010 we Wrocławiu był polskim inżynierem elektroniki i informatyki. W czasie drugiej wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów w batalionie „Zośka” i uczestnikiem powstania warszawskiego, był również trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Zasłynął jako projektant minikomputera K-202 – w latach 70 minionego wieku. Był to szybszy i lepszy komputer niż pecety wyprodukowane dziesięć lat później na zachodzie. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezesem jego pierwszego Zarządu Głównego.

We wczesnej fazie jego prace badawcze przyczyniły się do skonstruowania pierwszych aparatów USG. Jednak Jego największe projekty naukowe dotyczyły maszyn liczących:

1. AAH – opartą na 650 lampach maszyna do długoterminowych numerycznych prognoz pogody

2. AKAT-1 – pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych (komputer analogowy)

3. Perceptron – ucząca się maszyna, która rozpoznawała otoczenie przy użyciu kamery. Była to sieć neuronowa oparta na 2 tysiącach tranzystorów. Była to wówczas druga taka konstrukcja na świecie

4. KAR-65 – pracował on z szybkością 100 tysięcy operacji na sekundę, przy czym był 30-krotnie tańszy niż 2 razy wolniejsze ówczesne komputery Odra. Wspomagał on pracę skanera do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych

5. K-202 16-bitowy minikomputer – był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych

Niestety pomimo wielu sukcesów naukowych był twórcą niedocenianym a jego projekty i maszyny chociaż genialne, nie były właściwie rozwijane i promowane przez ówczesne władze.

Autor książki, która opisuje życie i działalność polskiego naukowca przedstawia „historie geniusza, który w PRL skonstruował komputer lepszy od zachodnich. Pozbawiony przez komunistów pracy informatyka, zajął się hodowlą świń”. Zachęcam do skorzystania z Biblioteki Szkolnej.

źródła:

GENIUSZ I ŚWINIE rzecz o Jacku Karpińskim, Piotr Lipiński, wyd. JanKa, 2014

www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Wikipedia.org

Maciej Kordeczka

drawing-1

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.