Dzień Otwarty 2019

DO

Prawdziwym świętem w każdej szkole średniej jest Dzień Otwarty.  W tym roku w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n.D ten dzień przypadł na  08. 02. 2019. Był to dzień pełen emocji i wrażeń zarówno dla  odwiedzających jak i dla całej społeczności szkolnej która dała z siebie wszystko aby wypaść jak najlepiej. Dla naszej szkoły było to nie lada wyzwanie, gdyż w tym dniu odwiedziło nas 445 uczniów gimnazjów oraz 8 klas szkół podstawowych!  Atrakcji dla gości było bardzo dużo, związanych głównie z branżami, w których można podjąć naukę w naszej szkole.

Zacznijmy od gastronomii, która w tej szkole od lat cieszy się dobrym powodzeniem i tworzy historie tej szkoły, bo przecież tak naprawdę  od tego się zaczęło…… Tegoroczny Dzień Otwarty upływał pod hasłem:  „rzuć wyzwanie na zdrowe odżywianie”. Na odwiedzających w sali technologii gastronomicznej, czekała prawdziwa uczta zdrowotna. Na samym początku wszystkie grupy wysłuchały prezentacji multimedialnej poświęconej kierunkom gastronomicznym przygotowanym przez uczennice klasy Iig Annę Sproch i Wiolettę Regiec. Każdy z przybyłych mógł zasięgnąć porad dietetycznych, na które składały się również : pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badania antropometryczne, oraz obliczanie wskaźnika BMI. Dietetyczki w których role wcieliły się uczennice klasy IV g Katarzyna Waksmundzka oraz Aleksandra Kasiowniak zwracały uwagę między innymi na profilaktykę chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca oraz choroby układu krążenia. Tematem przewodnim była tzw. piramida zdrowego odżywiana i stylu życia, zaproponowana przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. Każdy kto odwiedził gabinecik dietetyczny mógł dowiedzieć się, iż połączenie zdrowego odżywiania z aktywnością fizyczną oraz właściwym wysypianiem się wykazuje korzystne działanie synergistyczne na cały organizm – to wręcz bezcenne lekarstwo. Na kolejnych stanowiskach w sali 113 zorganizowane były prawdziwe targi zdrowej żywności, można było pokosztować między innymi różnych smoothie bogatych w witaminy i błonnik pokarmowy. Królowały zdrowe kanapeczki dekoracyjne oraz szeroka gama deserów „FIT” na bazie  mleka kwaśnego, musów owocowych, płatków owsianych, kaszy jaglanej, kokosu, granoli, nasion chia czy jagód goi. W myśl zasad zdrowego odżywiania sporządzono również wyroby cukiernicze :ciasto marchewkowe, ciastka owsiane, ciastka na bazie mąki gryczanej oraz mąki ryżowej, i wiele wiele innych. Wychodząc każdy z gości mógł jeszcze pokosztować świeżo wysikanych soków. W sali obsługi konsumenta na odwiedzających czekała specjalnie przygotowana na ten dzień kawiarenka w której uczniowie serwowali kawę z ekspresu oraz herbaty smakowe, słodkim dodatkiem były czekoladowe muffinki z jabłkiem i gruszką. Licznie przybyła młodzież wraz z opiekunami wychodziła jak zwykle uśmiechnięta i usatysfakcjonowana. Mamy nadzieję, że tradycyjne przysłowie „przez żołądek do serca”, także i w tym rok zatriumfuje. Nad całością czuwał zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych w gastronomii wraz z uczniami kształcącymi się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz szkoły branżowej I stopnia.

Technika obsługi turystycznej prezentowali w sali 108 uczniowie klasy III h/t: Elżbieta Kozielec, Monika Jurek, Klaudia Jandura, Mateusz Konopka Jakub Mazurek. To właśnie dzięki tej zgranej grupie mogliśmy odbyć podróż i zasmakować Japonii. Młodzież mogła poznać zasady tam obowiązujące m.in.: unikaj głośnych rozmów przez telefon w komunikacji publicznej, nie wręczaj rzeczy jedną ręką, gdy czekasz np. na autobus ustaw się w kolejce, nie czyść nosa w miejscach publicznych. Dużą atrakcją cieszył się charakterystyczny dla Japonii poczęstunek: sushi oraz herbata matcha, a koneserzy czytelnictwa mogli zasmakować w mandze  nawet oryginalnej, obejrzeć: japońskie gazety, bilety na różne środki komunikacji oraz kartę pobytu w hotelu. Nasza grupa poczuła się niezwykle doceniona za wkład pracy w tym szczególnym dniu, czego dowodem były gromkie brawa. Dziękujemy. Zalety kierunku technik obsługi turystycznej zaprezentowali również nasi uczniowie, którzy przenieśli odwiedzających do skandynawskiego kraju – Szwecji zapraszając do wspólnej zabawy w postaci quizu, gdzie młodzi odkrywcy dowiedzieli się np. że kawa to narodowy napój Szwedów, że jednym z najdziwniejszych świąt szwedzkich jest święto kiszonego śledzia. Śmiechu było co nie miara. Dodatkowo zwiedzający mogli zobaczyć nową pracownię multimedialną turystyczno-hotelarską i obejrzeć film promujący kierunek.  Uczniowie  chętnie odpowiadali na pytania odwiedzających dotyczących branży turystycznej. Dodatkowo na koniec spotkania młodzież mogła spróbować tradycyjnej szwedzkiej cynamonowej bułeczką „kanelbullar”.Przybyła młodzież mogła zobaczyć, że w turystyce niezbędna okazuje się również umiejętność udzielania pierwszej pomocy. W sali 109 Maria Zabrzeska, Błażej Kołek uczniowie klasy III h/t oraz Bartosz Kozłecki z klasy I g/t pokazali zasady postępowania m.in. przy złamaniach, amputacji kończyny, epilepsji oraz informowali jak wcześniej rozpoznać zawał i wylew. Wiedza przekazane przez naszą szkolną grupę ratowniczą była cenna ze względu na to że pozwalała nam uczyć się udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, które mogą nas spotkać każdego dnia a środki czy sprzęt który możemy wykorzystać do ratowania drugiego człowieka bardzo często jest obok. Znajomość zasad postępowania jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli chodzi o życie i zdrowie ludzi. Młodzież uczestnicząca w pokazie pierwszej pomocy mogła zobaczyć także film pokazujący przyczyny i skutki wypadków komunikacyjnych. Jego autorem jest uczeń klasy I h/i Technikum informatycznego Daniel Cedel.

W pracowniach informatycznych zorganizowano bogatą ekspozycję sprzętu, urządzeń oraz mediów transmisyjnych używanych do budowy sieci komputerowych. Uczestnicy nabywali podstawowe umiejętności sieciowca, mianowicie uczyli się zarabiać kable sieciowe.  Informatycy przygotowali także, pokaz prawidłowego montażu elementów jednostki centralnej komputera.

Popularnością cieszyły się także atrakcje związane z e-sportem. Nasi uczniowie przygotowali dla odwiedzających stanowiska z sieciowymi grami komputerowymi. Można było spróbować swych sił m.in. w kierowaniu wirtualnym samochodem rajdowym przy użyciu kierownicy komputerowej. Emocje sięgały zenitu, ponieważ popisy zawodników można było podziwiać na dużym ekranie. Dobra muzyka wydobywająca się z zainstalowanego w każdej klasie systemu głośników 5.1,  tylko zwiększała poczucie i tak już świetnej atmosfery. Zwiedzający mogli zapoznać się oczywiście z prezentacją kierunku technik informatyk, w szczególności podkreślającą zalety wyboru tej przyszłościowej ścieżki kształcenia, a także krótkimi relacjami z ciekawych wycieczek zawodowych.

Młodzież  kształcąca się w branży hotelarskiej zaprezentowała kierunek kształcenia w formie prezentacji multimedialnej. Zwrócono szczególną uwagą na osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.  Uczniowie kształcący się w zawodzie mają możliwość odbywania praktyk w różnych hotelach w Polsce i za granicą, m. in. we Włoszech. Za swoją pracę w ramach praktyk zawodowych otrzymują  „kieszonkowe”. Atutem  zawodu technik hotelarstwa są atrakcyjne wycieczki zawodoznawcze, m. in. do Szwecji i Berlina. Przedstawiono także  ofertę darmowych kursów w ramach projektów unijnych. W ramach Dnia Otwartego dla odwiedzającej młodzieży przeprowadzono konkurs „Hoteliada 2019”, a zwycięską grupę nagrodzono słodkim upominkiem. Na koniec zaprezentowano  młodszym kolegom i koleżankom na czym polega praca w recepcji.

Atrakcje czekały na miłośników języków obcych. Gimnazjaliści i ósmoklasiści wysłuchali dialogów przygotowanych przez naszych uczniów. Pojawiły się scenki w serwisie komputerowym, w recepcji hotelowej oraz w restauracji. Nasi goście odpowiadali na krótkie pytania i każda poprawna odpowiedź nagradzana była słodką niespodzianką. Dziś, bez znajomości języka angielskiego, trudno normalnie funkcjonować, a co dopiero zaistnieć na rynku pracy. Nie trzeba zatem długo tłumaczyć, dlaczego nauka języka angielskiego jest ważna i opłacalna. Znajomość języka angielskiego wzmocni naszą wartość na rynku pracy, pozwoli łatwiej kontaktować się z ludźmi  innych narodowości oraz umożliwi rozumienie coraz powszechniej dostępnych treści tworzonych właśnie w języku angielskim.

Dla chętnych osób, którzy chcieliby okazać serce drugiemu człowiekowi, na szkolnym korytarzu zorganizowany był punkt szkolnego wolontariatu „niezapominajka”, gdzie można było poznać działalność i specyfikę pracy wolontariusza.

Cieszymy się z tak wielkiej ilości gości, która zaszczyciła nas swoja obecnością. Mamy wielka nadzieję, iż każdy z odwiedzających  „znalazł tutaj swoje miejsce”. Wszystkich, którzy chcieliby podjąć naukę w zawodach jakie proponujemy, serdecznie zapraszamy w mury naszej szkoły! Dla zainteresowanych wkrótce pojawią się szczegółowe informację na stronie www szkoły w zakładce rekrutacja.  Do zobaczenia we wrześniu!

Oprac. M. Czaja .

Galeria

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.