Dzień otwarty w ZSZiP

Powiększ obraz

8 kwietnia w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek zorganizowano Dzień Otwarty dla uczniów klas ósmych z lokalnych Szkół Podstawowych.

W tym dniu, w „progu” szkoły gości witali uczniowie z klas hotelarskich gdzie zorganizowano na ten cel specjalną Recepcję. Tam opiekun uczniów klasy 8 SP otrzymywał kartę pobytu i goście byli odprowadzani do poszczególnych sal przez szkolnych hotelarzy. Na gości czekały liczne atrakcje i ciekawe pomysły prezentujące chociaż częściowo to czego i w jaki sposób w naszej szkole się uczymy. W salach branży hotelarskiej odbył się: quiz na temat wiedzy hotelarskiej- Hoteliada 2022 ( przegrana grupa ścieliła łóżko), pokaz układania ręczników, natomiast w pracowni recepcji pokaz obsługi sprzętu ksero, laminator, bindownica.

Podczas dnia otwartego nasi młodzi informatycy również nie zawiedli przybyłej do szkoły widowni. Przygotowali kreatywne pokazy, warsztaty i prezentacje. W tym roku do dyspozycji zorganizowano i przygotowano trzy pracownie komputerowe w których na co dzień odbywają się praktyczne zajęcia zawodowe. Uczniowie klas 3J i 1I oprócz treści związanych z kształceniem w zawodzie zaprezentowali własne zainteresowania i przygotowali:

  • prezentacje kierunku

  • pokaz sprzętu na których pracują nasi uczniowie oraz budowę komputera

  • pokaz działania serwerów oraz ich praktyczne wykorzystanie(chmura danych NAS, Minecraft),

  • konfigurację sprzętu do przekazu strumienia transmisji na żywo

  • konfigurację urządzeń do emisji dźwięku – gitara elektryczna i sprzęt audio

  • pokaz projektów platformy programistycznej Arduino

  • pliki wsadowe oraz ich praktyczne zastosowanie

  • wirusy komputerowe czyli w jaki sposób zabezpieczyć system operacyjny przed zagrożeniami płynącymi z siec?

  • stoisko z grami komputerowymi i konsolowymi

Ponadto, uczniowie branży informatycznej przygotowali Quiz wiedzy o ZSiP w Krościenku –

2 uczniów zaprojektowało i wykonało Quiz interaktywny wykorzystując skrypty w wierszu poleceń. Quiz był przedstawiany uczniom Szkoły Podstawowej a następnie proszono dwóch z nich o wypróbowanie Quizu.

Wyroby kulinarne na słono i na słodko z pokazem flambirowania.

W sali technologii gastronomicznej odbyły się pokazy kulinarne: sporządzania potraw kuchni włoskiej w tym pizzy z typowego ciasta – którego proces wytwarzania trwał 24 godz. , produkcji makaronu tagliatelle wraz z warzywnymi – smażonymi techniką stir fry, oraz produkcji gnocchi z tradycyjną włoska pastą z pomidorków pelati W części Sali prezentowana była szeroka gama rozmaitych deserów, które na pierwszy rzut oka robiły wielkie wrażenie na naszych gościach. Zachwycały smakiem i kusiły wyglądem między innymi ekskluzywne monoporcje – eleganckie desery przeznaczone dla jednej osoby, zamknięte w małej formie dowolne smaki i tekstury, lizaki bezowe oraz mini beziki. Dla łasuchów zarówno tych młodszych jak i tych starszych czekały również bezkonkurencyjne, słynne cake popsy czyli wyjątkowe lizaki ciasteczkowe. Każdy mógł najeść się do syta pysznych mini galaretek, tiramisu, hiszpana w szkle, trufli czekoladowych, bezy pavlova. Uczniowie serwowali napoje produkowane na zimno z „niespodzianką” oraz lemoniady na gorąco np. limonkową z mirabelką. Dla gości zorganizowany został pokaz flambirowania – przygotowania owoców płonących . Ponadto uczennice klasy 3 technikum zorganizowały kącik dietetyczny w którym podpowiadały jak obliczyć prawidłową masę ciała BMI , mierzyły ciśnienie i udzielały wskazówek związanych z racjonalnym żywieniem. W drugiej sali gastronomicznej zorganizowana została kawiarenka gdzie uczniowie klasy 3 b Filip i Wiktoria serwowali kawy z różnymi dodatkami, prezentując umiejętności baristy .

W pracowni biologiczno-chemicznej odbyły się warsztaty pod tytułem: Czy te oczy mogą kłamać…?

Uczniowie klas 2 g/h i 1 g/h opowiadali o tym, jak widzą zwierzęta; czy rośliny widzą kolory; czym są złudzenia wzrokowe; czy można zobaczyć coś, czego nie ma; jakie znaczenie w przyrodzie mają kolory. Pokazywali, w jaki sposób wyizolować chlorofil z roślin oraz jak odbarwić kwiaty fiołka. Dodatkowo można było przećwiczyć swój mózg rozwiązując gry i zabawy logiczne oraz matematyczne.

W pracowni językowej na gości czekał Quiz o krajach anglojęzycznych.

Jaki kwiat jest symbolem Szkocji? Ile gwiazdek ma flaga USA? Kto jest nazywany królową ludzkich serc? Ile metrów ma Statua Wolności? To tylko nieliczne z wielu pytań jakie pojawiły się podczas Dnia Otwartego w ZSZIP w Krościenku nad Dunajcem. Reprezentanci klasy 2 i Zbozień Wiktor i Konopka Kamil pod okiem anglistek przeprowadzili quiz o krajach anglojęzycznych. W pierwszej części uczniowie klas podstawowych zgadywali nazwę prezentowanego zabytku lub obiektu. Za prawidłową odpowiedź otrzymywali cukierki. W drugiej części każdy z uczniów losował 1 pytanie spośród ponad 100 i tu również były nagrody za trafne odpowiedzi. Uśmiech, rywalizacja i dobry humor były gwarancją dobrej zabawy!

Dodatkową atrakcją były makiety i miniatury żołnierzy prezentowane przez ucznia klasy 2i

Arkadiusza Knapczyka. Eksponaty wzbudzały bardzo duże zainteresowanie swoją precyzją i dokładnością wykonania zarówno wśród uczniów szkół podstawowych jak i rodziców i nauczycieli.

Podążaj za swoimi pasjami – połącz przyjemne z pożytecznym”

Jeżeli masz trochę wolnego czasu, pomyśl o rozwijaniu jakiegoś hobby. Jest tak wiele możliwości, że każdy na pewno znajdzie zajęcie odpowiednie dla siebie. Uprawianie jakiejś pasji pomoże Ci rozwinąć kreatywność. Nie musisz być malarzem, grafikiem czy sportowcem. Wystarczy zajmować się sztuką użytkową, np.: pisać, fotografować, modelować. Nasza szkoła daje bardzo wiele możliwości, pomoże Ci rozwijać kreatywność. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. Naszym głównym priorytetem jest zapewnienie uczniom fascynujących zajęć, miłej atmosfery oraz środowiska, w którym mogą odnosić sukcesy i cieszyć się z nich. Tworzymy ciepłą i miłą atmosferę, w której młodzież może rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Nasi uczniowie oprócz informatyki, gastronomii, turystyki, hotelarstwa interesują się również innymi dziedzinami: historią, modelarstwem, łucznictwem klasyczno-sportowym. Konstruują własne przedmioty na wzór tych zaczerpniętych z gier i filmów. Wymieniają się uwagami, wiedzą oraz osiągnięciami z innymi na blogach i podczas wystąpień publicznych. Biorą udział w konkursach i co najważniejsze, zdobywają w nich medalowe miejsca.

Mamy nadzieję, iż zaprezentowane podczas Dnia Otwartego umiejętności przyczyniły się do bliższego poznania naszej szkoły oraz wzbudziły zainteresowanie formami pracy, podejmowanymi działaniami i funkcjonowaniem szkoły w której każdy może znaleźć swoje miejsce.

Dziękujemy wszystkim uczniom Szkół Podstawowych wraz z opiekunami za liczne przybycie do naszej szkoły.

Dziękujemy również wszystkim uczniom, nauczycielom ZSZiP, którzy włączyli się w organizację i realizację Dnia Otwartego w naszej szkole.

zespół nauczycieli ZSZiP

Fotorelacja:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.