Dzień Patrona Szkoły

Już wkrótce po raz kolejny będziemy świętować Dzień Patrona Szkoły, prof. Władysława Szafera.  Spełniając życzenie Profesora, tradycyjnie już Dzień ten spędzamy w bliskim kontakcie
z przyrodą.

Tym razem tematem przewodnim zajęć terenowych będą Drzewa, które prof. Władysław Szafer cenił sobie w sposób szczególny. Do Jego ulubionych drzew należały dęby  oraz  wiązy górskie. Zachęcając do wieszania kapliczek na starych drzewach, Profesor znalazł sposób na ocalenie ich przed wycięciem. W ten sposób zrodziła się nowa  idea ustanawiania drzew pomnikowych.

Prof. Władysław  Szafer uważał, że: „Znajomość krajowych drzew i krzewów  powinna stać się powszechna tak,  jak powszechna jest znajomość elementarnych wiadomości z historii czy literatury polskiej.” W czasie zajęć terenowych, rozwiązując różnorodne zadania, spojrzymy na drzewa w sposób naukowy, ale i emocjonalny.

Jedno z zadań będzie miało formę konkursu, którego celem będzie pokazanie na fotografii charakterystycznych drzew i krzewów naszych okolic, mających  nietypową budowę, związanych z legendą, wydarzeniem, historią, znaczących dla życia lokalnej społeczności, czy też ciekawych ze względu na wrażania artystyczne.

Zapraszając do udziału w konkursie przypominam o zabraniu aparatu fotograficznego. A może już dziś zrodził się pomysł wykonania ciekawego zdjęcia …

Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.