Eliminacje okręgowe XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu

10 stycznia 2014 roku uczniowie: Edyta Chrobak i Dawid Chlebek  z klasy III d reprezentowali naszą Szkołę w eliminacjach okręgowych XVIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.  Jak co roku eliminacje odbywały się w Zespole Szkół Gastronomicznych Nr 2 im. prof. Odona Bujwida w Krakowie.  Uroczystego otwarcia dokonali Pan Dyrektor Henryk Hołysz oraz Pani prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka. O godz. 11.00 uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu.

Młodzież rozwiązywała zadania z wiedzy o żywności i żywieniu obejmujące podstawowe wiadomości z zakresu biologiczno-chemicznych aspektów żywienia i technologii gastronomicznej z towaroznawstwem zawarte we wskazanej, obszernej literaturze obecnej edycji Olimpiady. Pytania te stanowiły 70 % wszystkich zadań, a pozostałe 30 % dotyczyło tematyki wiodącej tegorocznej Olimpiady, czyli   „żywienia u progu i schyłku życia”.  W zmaganiach wzięło udział 83 uczniów z 43 szkół ponad gimnazjalnych z całej Małopolski. Uczestnicy Olimpiady mieli półtorej godziny na rozwiązanie zadań konkursowych, które do łatwych nie należały.

Nad przebiegiem eliminacji czuwała komisja w składzie: przewodnicząca – prof. dr hab. Małgorzata Schlegel – Zawadzka,  sekretarz – p. Ewa Konieczna – zastępca dyrektora ZSG nr 2 oraz ośmiu nauczycieli wylosowanych spośród opiekunów uczniów biorących udział w Olimpiadzie, w tym nauczyciel ZSZiP w Krościenku nad Dunajcem, p. Małgorzata Hryc.

Etap wojewódzki Olimpiady zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych miasta Krakowa oraz liczni sponsorzy.

Najlepsza z naszych reprezentantów okazała się Edyta Chrobak, zajmując 44 miejsce, zdobyła 46 punktów, Dawid Chlebek natomiast uplasował się na miejscu 53 miejscu,  osiągając  39 punktów.  Minimalna liczba punktów decydująca o wpisaniu na listę kandydatów do etapu centralnego wynosiła 69. Warto nadmienić, iż w Małopolsce osiągane są najwyższe wyniki w Polsce, a zwycięzcy Olimpiady to najczęściej przyszli studenci kierunków medycznych.

W czasie pracy komisji oceniającej uczniowie wzięli udział  w ciekawym pokazie gastronomicznym pt. „Owoce morza”.

 Galeria zdjęc

red. Małgorzata Hryc

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.