„Jasełka Jubileuszowe” w Krościenku

9 i 10 stycznia br. na scenie w remizie OSP w Krościenku wystawiono „Jasełka Jubileuszowe”. Było to tradycyjne misterium bożonarodzeniowe, oparte na tekstach biblijnych – począwszy od Księgi Rodzaju aż po Ewangelię św.Łukasza. Tematem przewodnim w tym roku była 1050-rocznica chrztu Polski.

Przedstawienie zawierało kilkanaście scen, m.in.: scenę w Raju, Zwiastowania, Nawiedzenia św.Elżbiety, drogę Maryi i Józefa do Betlejem, pokłon pasterzy i trzech króli oraz wydarzenia u Heroda. Drugą częścią – nawiązującą do historii Polski – był pokłon władców, królów, rycerzy, świętych i błogosławionych. Ten długi korowód postaci otwierał Mieszko I, który poprzez przyjęcie chrztu włączył nowy kraj nad Wisłą w zachodni krąg państw kultury chrześcijańskiej liczących się na arenie ówczesnej Europy. Pośród składających symboliczne dary znaleźli się również: Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, św.Wojciech, Jan III Sobieski, Wincenty Kadłubek, św.Kazimierz Królewicz, św.Królowa Jadwiga, św.Kinga, św.Jadwiga Śląska, św.Faustyna Kowalska, św.Jan Paweł II oraz błogosławieni – Edmund Bojanowski, Salomea, Jolanta, Aniela i Karolina Kózka.

Jasełka zakończył mały Jezus słowami: „Chciałem sam spróbować jak tu żyją ludzie, chciałem tu być z nimi w cierpieniach i trudzie, chciałem ich nauczyć kochać braci Boga, chciałem im pokazać gdzie do nieba droga”, który pobłogosławił wszystkich i zaprosił do odśpiewania kolędy „Bóg się rodzi….”.

W przedstawieniu wzięło udział ponad 100 aktorów – dzieci, młodzież i dorośli (w tym wolontariusze ZSZiP) oraz zespół „Małe Pieniny” i kapela Jaśka Kubika. Reżyserem całego spektaklu była s.Małgorzata Dyrek, a nasi wolontariusze byli zaangażowani m.in. w przygotowanie techniczne sprzętu audiowizualnego, nagranie i opracowanie filmu z przedstawienia, scenografię oraz aranżację kolęd i tańców dzieci z ochronki.

Jasełka, jak co roku, były połączone ze zbieraniem funduszy na budowę nowej ochronki w Krościenku. Za trud przygotowania aktorom podziękowali: ks.proboszcz Henryk Homoncik oraz wójt Gminy Krościenko – Jan Dyda.

tekst: s.Małgorzata Dyrek

zdjęcia: Magda Wojatarowicz, Anna Borkowska, Krzysztof Waksmundzki

zobacz_galerie_zdjec

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.