Maturzyści na Jasnej Górze i w Auschwitz…

W szczególny dzień, 10 kwietnia – w rocznicę katastrofy smoleńskiej – maturzyści naszej szkoły udali się do Częstochowy i Oświęcimia. Wyjazd ten jest już tradycją klas maturalnych na końcu roku szkolnego, a w bieżącym roku został wzbogacony o zwiedzanie muzeum w Oświęcimiu.
Pierwszym punktem programu było uczestniczenie w uroczystym odsłonięciu obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przy wzruszających dźwiękach „Intrady”. Następnie uczestniczyliśmy we mszy św., która była odprawiana również w intencji maturzystów. Po przerwie na posiłek zwiedziliśmy niektóre obiekty jasnogórskie, np. Salę Rycerską, Bastion św.Rocha z wystawami dotyczącymi obrony Jasnej Góry, z czasów Solidarności oraz z pamiątkami dotyczącymi osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Uczniowie obejrzeli również artystyczne obrazy stacji drogi krzyżowej, autorstwa Jerzego Dudy Gracza, na których w sposób symboliczny malarz połączył wydarzenia z Pasji Jezusa z historią Polski. Każdy uczeń miał także chwilę wolnego czasu na osobistą refleksję i modlitwę w tym szczególnym miejscu, o którym przed laty Jan Paweł II powiedział, że jest ono: „…nie tylko miejscem pielgrzymek Polaków z Polski i całego świata. Jasna Góra jest sanktuarium narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki”.
Drugim celem naszej wycieczki było zwiedzanie obozu zagłady w Oświęcimiu – Muzeum KL Auchwitz-Birkenau. Maturzyści z zainteresowaniem, powagą i należytym szacunkiem dla tego miejsca wysłuchali opowiadań pani Przewodnik, która na koniec podziękowała im za odpowiednie zachowanie. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku klasy maturalne zechcą wybrać się na taką ubogacającą i refleksyjną wycieczkę.

red. Małgorzata Dyrek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.