Maturzyści w Centrum JPII

Uczniowie klasy 4g wybrali w tym roku inny wariant na tzw. pielgrzymkę maturzystów. W środę, w piękny słoneczny dzień, udali się więc do Krakowa – do Sanktuarium Jana Pawła II. Dzień pobytu w Grodzie Kraka miał bardzo bogaty i ciekawy program. Od 9.00 rozpoczęły się warsztaty pt. „Jan Paweł II – budowniczy mostów”, które dotyczyły dialogu JPII z innymi religiami, z ludźmi różnych kultur i narodów. Po krótkiej przerwie odbyła się druga konferencja warsztatowa: „Teologia ciała wg JPII”, w której równie aktywnie jak w pierwszej uczestniczyli wszyscy maturzyści. Zajęcia prowadziły pani Barbara i pani Magdalena z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. JPII. Kolejnym punktem programu był czas na refleksję i osobistą modlitwę przy relikwiach św.Jana Pawła II, a w samo południe uczestniczyli we mszy świętej w sanktuarium. Był także czas na zwiedzanie tego interesującego sanktuarium, z licznymi kaplicami i ciekawymi mozaikami oraz pamiątkami po naszym Wielkim Rodaku (m.in. przestrzelona w zamachu sutanna, płyta z grobu Jana Pawła II z Watykanu).

Piękna pogoda sprzyjała nam, więc udaliśmy się spacerkiem do Łagiewnik na obiad, a następnie do klasztoru, w którym mieszkała św. Faustyna Kowalska. W ramach „areobiku po obiedzie” – większość uczestników wyszła na wieżę, aby podziwiać piękny widok na Kraków i okolice. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć był czas na ostatni element wyjazdu – zwiedzanie wystawy „Człowiek z Całunu”. Przewodnik w bardzo interesujący i profesjonalny sposób przedstawił fakty dotyczące autentyczności Całunu i sposobów jego badania najnowszymi metodami naukowymi.

Wyjazd był bardzo udany, a podsumowaniem niech będzie wypowiedź samych uczestników:  „Wystawa i konferencja na temat działalności Jana Pawła II i poznanie jego drogi do świętości to wierzchołek góry lodowej,jaką był nasz wyjazd do Krakowa. Warsztaty łamiące temat tabu – czyli seksualność człowieka w ujęciu Jana Pawła II, ukazały nam – młodym ludziom, czym naprawdę jest i miłość i co naprawdę ma znaczenie w życiu ludzkim. Natomiast poznanie interesującej historii Całunu Turyńskiego, to wręcz „wisienka na torcie” naszej pielgrzymki.”

Mamy nadzieję, że to wystarczająca zachęta, by inni skorzystali z tej bogatej oferty i wybrali się kiedyś do Centrum JPII w Krakowie.

 

Oprac. s.Małgorzata Dyrek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.