NATURALNE BARWNIKI DO JAJEK

Różnobarwne pisanki to nie tylko element Wielkanocnej tradycji, ale także piękna ozdoba stołu i wnętrz. Barwione jajka nie muszą już znajdować się wyłącznie na świątecznym obrusie! Wykorzystaj je jako element dekoracji i aranżacji salonu, by podtrzymać wiosenną, wielkanocną atmosferę.  Flamastry, pisaki, specjalne ozdobne folie – półki sklepowe pękają w szwach od możliwości ozdobienia jajek. Warto jednak spróbować naturalnego, a jednocześnie nawiązującego do tradycji sposobu barwienia pisanek.

Zanim zafarbujesz jajka

Naturalne barwniki do jajek zwykle nie są tak intensywne jak te chemiczne. Aby uzyskać najlepszy efekt i najbardziej nasyconą barwę farbowanej naturalnie pisanki, stosuj się do tych rad:

wybieraj jak najbielsze jajka. Im jaśniejsza skorupka jajka, tym czystszy i bardziej intensywny kolor pisanki;

przetrzyj skorupkę ściereczką nasączoną oliwą – po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu pisanek. Będą pięknie błyszczeć!

 

Naturalne ciemne barwniki do pisanek: łupiny cebuli i orzechów:

Obieramy łupiny, zalewamy wodą i wkładamy jajka. Gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut. Elegancki, ciepły brązowy kolor jajka uzyskamy także dzięki wywarowi z łupin orzecha włoskiego. Ciemniejszą, mocniejszą barwę uzyskamy dzięki esencji z olchowych szyszek lub kory dębu. Dzięki tym składnikom możemy zabarwić nasze jajko nawet na głęboką czerń.

Niebieskie pisanki: barwnik z czerwonej kapusty:

Dzięki liściom czerwonej kapusty możesz zabarwić pisankę na piękny, błękitny kolor. Odcień jest jednak dość delikatny i (w zależności od skorupki) może dość szybko ulegać starciu.

Różowy barwnik do pisanek z buraka:

Pastelowe, różowe pisanki osiągniemy dzięki niezawodnemu burakowi. Warto pociąć go na mniejsze kawałki, by wypuścił więcej soku, a co za tym idzie barwnika. Aby zabarwić jajko na różowo, warto zwracać uwagę na czas moczenia w wywarze lub gotowania. Gdy będzie zbyt długi, nasze pisanki mogą stać się czerwone. 

Kurkuma – naturalny żółty barwnik do pisanek:

Kurkuma (w postaci sproszkowanej lub korzenia) sprawi, że skorupki pisanek będą miały jasną, słoneczną barwę. 

Czerwone pisanki: barwnik z cebuli i hibiskusa:

Jeśli chcemy zabarwić jajka na czerwono, powinniśmy wykorzystać łupiny czerwonej cebuli. Im więcej dodamy ich do wywaru, tym intensywniejszy barwnik osiągniemy. Podobny, karmazynowy odcień wywaru możemy uzyskać zaparzając mocną herbatę hibiskusową lub same kwiaty hibiskusa.

Fioletowy naturalny barwnik do pisanek:

Fioletowe pisanki najłatwiej uzyskać dzięki zabarwieniu jajek wywarem z kwiatów ciemnej malwy. Zależnie od intensywności i gęstości wywaru, możemy wykorzystać także łupiny czerwonej cebuli
i kapustę modrą. Dodanie jeżyn lub aronii zapewni ciemniejszy, granatowy kolor. 

Zielone pisanki:

Jeśli chcemy uzyskać zielone pisanki, korzystamy z zielonych roślin. Najlepiej działa pokrzywa, szczypiorek, młoda trawa lub… szpinak. Barwa jajka będzie zależna od ilości i jakości liści. Im młodsze
i świeższe pędy, tym lepszy barwnik.

Anna Kołek, Martyna Ziętasz
Artykuł na podstawie: https://muratordom.pl/wnetrza/dekoracje/barwienie-jajek-naturalne-barwniki-do-pisanek-aa-mVoN-1j63-vAFx.html
https://mamotoja.pl/pisanki-wielkanocne-jak-zabarwic-jajka-naturalnie,wielkanoc-artykul,15503,r1p1.html

Zobacz galerię zdjęć:

image3450

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.