Nauka czy zabawa #4 – dysk w chmurze

Dysk w „chmurze” jest to rozwiązanie umożliwiające dostęp do plików w każdym miejscu i z każdego urządzenia pod warunkiem, że mamy dostęp do sieci(nie tylko www).

Chmura to wirtualny „kontener” do przechowywania danych na serwerach, zazwyczaj jest zarządzana przez komercyjną firmę hostingową. Przechowywanie danych w chmurze może odbywać się za pośrednictwem przeglądarki dostępnej na komputerze lub specjalnej aplikacji.

A co jeżeli potrafimy stworzyć własną chmurę w oparciu o ogólnie dostępne narzędzia, programy i darmowe systemy informatyczne. Nasi uczniowie posiadają takie umiejętności wykorzystując do tego alternatywne systemy operacyjne z rodziny UNIX takie jak: Linux czy BSD. Chmura ta jest dostępna w sieci lokalnej(LAN) jak również poprzez odpowiednią konfigurację portów na urządzeniu sieciowym (router) z każdego zakątka świata(WAN).

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu na ten temat.

Kordeczka Maciej

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.