Nowy rekord Guinnessa naszym udziałem!

23 kwietnia uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w naprawdę niecodziennym wydarzeniu. Tego dnia w Szczawnicy miała miejsce Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego połączona z Rozpoczęciem Sezonu Flisackiego na Dunajcu. W programie imprezy znajdowały się różne atrakcje – wśród nich targi produktów i wyrobów lokalnych, pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków, uroczysty spływ Dunajcem, występy Grupy Śpiewaczej Flisaków a na koniec koncert zespołu Lombard. Można było odwiedzić Camper Małopolski, który odwiedził już niemal całą Europę, w którym każdy mógł zaopatrzyć się w przydatne materiały promocyjne a także wygrać małopolskie czerwone korale. Wśród wystawców znajdowało się również stoisko informacyjne naszej Szkoły, na którym o szkole z wielkim wdziękiem opowiadały uczennice klasy III technik obsługi turystycznej.
Jednak chyba największe emocje i zainteresowanie mieszkańców i turystów budziła próba pobicia rekordu Guinnessa w upieczeniu najdłuższej szarlotki na świecie. Do tego właśnie zadania przystąpił zespół złożony z 45 osób, wśród nich nasi uczniowie, którzy pod okiem doświadczonych cukierników i blogerów kulinarnych pracowali przy pieczeniu szarlotki w „kuchni Guinnessa” stworzonej na parkingu w Pieninach oraz przy układaniu upieczonej już szarlotki na stołach ciągnących się wzdłuż szczawnickiej promenady nad Grajcarkiem. Dotychczasowy rekord ustanowiony w Niemczech w 2013 roku wynosił 276,5 m, więc zadanie było niełatwe. Upieczono prawie 300 blach szarlotki, która została pokrojona na kawałki o ściśle określonej wielkości, ułożona na baaardzo dłuuuugim stole i posypana cukrem pudrem. Pieczenie rozpoczęło się kilka minut po godzinie 10, a układanie rekordowej szarlotki niedługo przed godziną 11. Praca trwała do popołudnia, kiedy to po ułożeniu na stołach wszystkich upieczonych kawałków szarlotki rozpoczął się wielki finał bicia rekordu. O godzinie 17 przystąpiono do oficjalnego pomiaru długości i … udało się! Upieczona szarlotka mierzyła 318,5 m długości i składała się z 1798 kawałków. Warunkiem zaliczenia próby pobicia rekordu było również zjedzenie upieczonej szarlotki, ale na szczęście chętnych nie brakowało i szarlotka w mig została rozdana turystom i mieszkańcom.
Potem był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia, miłe słowa podziękowań od organizatorów dla naszych uczniów, certyfikaty dla naszej Szkoły i dla wszystkich uczestników biorących udział w biciu rekordu oraz mnóstwo selfies z kucharzami, cukiernikami i blogerami kulinarnymi. Udział w tak dużej imprezie był niezwykle ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich, zarówno pod względem gastronomicznym jak i organizacyjnym, a zdjęcia i certyfikaty będą na długo pamiątką przywołującą te emocjonujące chwile.

W skład „Drużyny szarlotki” weszli uczniowie klas gastronomicznych drugich i trzecich Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej:
• w „kuchni Guinnessa” szarlotkę piekły: Monika Kwaśnica, Anna Gabryś, Aneta Franczyk, Justyna Błażusiak, Magdalena Jankowska, Justyna Kubicz, Natalia Grabowska, Elżbieta Ligas, Agnieszka Gabryś, Gabriela Wolska, Aleksandra Regiec, Paulina Kozub, Katarzyna Waksmundzka, Aneta Bednarczyk, Sylwia Kotarska, Anna Plewa, Karolina Warzecha
• na stołach szarlotkę układali: Honorata Zając, Jarosław Śmiałek, Jakub Kostrzewa
• cukrem pudrem posypywała: Honorata Zając
• kawałki szarlotki liczył i zapisywał wynik: Jakub Kostrzewa
Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Teresa Ptak, Barbara Ciesielka, Maciej Czaja
Oficjalnym świadkiem bicia rekordu Guinnessa była: Elżbieta Trojnarska

Stoisko promocyjne Szkoły obsługiwały: Karolina Nieć, Monika Słowik oraz Ola Wójcikiewicz
Stoisko przygotowali nauczyciele: Elżbieta Zasucha i Joanna Majerczak.

Ponadto uczestników spływu nakarmili aromatycznym, gorącym strogonowem, przygotowanym przez Restaurację Klasyczna w naszej szkole: Agnieszka Ślęzak, Katarzyna Szyll, Karolina Gąsienica, Lucyna Hryc, Sylwia Knurowska, pod okiem pp. Krystyny Osowskiej oraz Haliny Czerwiec.

Organizatorem imprezy była Małopolska Organizacji Turystyczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Serdecznie dziękuję wszystkim Uczniom i Nauczycielom naszej Szkoły, którzy zaangażowali do tego przedsięwzięcia!

zobacz_galerie_zdjec_hover

Elżbieta Trojnarska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.