Nowy Targ smogową stolicą Polski

Powiększ obraz

Polski Alarm Smogowy opublikował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. „Zwycięzcą” został Nowy Targ. Nie jest to pierwszy raz, gdy stolica Podhala zajmuje wysokie miejsce w tym niechlubnym rankingu. Zgodnie z danymi za rok 2020 roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu osiągnęło 18 ng/m3, podczas gdy norma krajowa wynosi zaledwie
1 ng/m3!

Benzo(a)piren jest składnikiem substancji emitowanych przez rury samochodowe, papierosy,
a przede wszystkim jest wydzielany do atmosfery podczas spalania węgla, drewna, ale również śmieci, szczególnie tworzyw sztucznych typu PET oraz skór.

W obliczu tych wydarzeń warto zadać sobie pytanie: „Co my, młodzi ludzie, możemy zrobić w tej sytuacji?”. Odpowiedź jest prosta. Porozmawiajmy z naszymi rodzinami, edukujmy starszych
w temacie ekologii i ochrony środowiska. Spróbujmy wytłumaczyć, że palenie śmieci nie jest dobrym rozwiązaniem, powiedzmy o możliwości wymiany pieca na bardziej nowoczesny, który pozwoli zmniejszyć ilość rakotwórczych substancji wydzielanych do atmosfery.

Jest to tylko kilka ze sposobów, które mogą pomóc w ograniczeniu stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu, którym oddychamy my i nasi najbliżsi. Zatroszczmy się o środowisko, w którym żyjemy, ponieważ to od nas zależy jakim powietrzem będziemy oddychać w przyszłości my i nasze dzieci.

Joanna Aleksiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.