Od 98 lat ponownie na mapach Europy i świata

baner

Jak co roku, 10 listopada uczniowie naszej szkoły upamiętnili Święto Niepodległości. Wszyscy uczestniczyliśmy w pięknej, ale trudnej i bolesnej lekcji historii państwa polskiego.  Dlaczego tak długo trzeba było czekać na wolność można było się dowiedzieć z analizy wydarzeń od 1795 do 1989 roku, które przedstawiliśmy za pomocą różnych środków przekazu: narracji, wierszy, pieśni, prezentacji obrazów malarzy XIX wiecznych oraz filmu przygotowanego przez Damiana Waksmundzkiego oraz Ryszarda Kasprzaka – uczniów Technikum informatycznego. Jak podkreślili prowadzący – Magdalena Sieczka i Mateusz Pulka z klasy 4g o przeszłości narodu opowiadają obrazy   i pieśni. O ile zawieruchy wojenne zniszczyły wiele malowideł to pieśń trudniej było zabić. Zatrzymana w pamięci opierała się skuteczniej i z pokolenia na pokolenie przechodziła w ustnym podaniu, krążyła w ręcznych odpisach. Podtrzymywała na duchu, dodawała otuchy walczącym. W przygotowanie tegorocznego programu artystycznego pod opieką nauczycieli: Krystyny Salamon – Poręby, Agnieszki Zabrzeskiej, Barbary Skubisz zaangażowało się wielu uczniów. Trudno w tym miejscu wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale szczególne podziękowania kierujemy do chóru męskiego z klasy 1i oraz uczennic i uczniów z klas: 1ht, 3it, 2gh, 4ht, 4i, którzy brali udział w recytacji, śpiewie, przygotowaniu nagłośnienia i całej oprawy uroczystości. Pochwała należy się naszym Wolontariuszkom z klasy 3g, które pod opieką siostry Małgorzaty Dyrek przygotowały kotyliony w barwach narodowych.

red. B.Skubisz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.