„Pies, kot – relacja z człowiekiem”

banernellezborowska

„Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą – twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój – wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie.”

M.Siegal

23 listopada uczniowie klasy 2g/h, 3g, 4g oraz 1h/t uczestniczyli w wykładzie pt. „Pies, kot – relacja z człowiekiem”, prowadzonym przez panią Małgorzatę Wesołowską, pracownika PPWSZ w Nowym Targu.

Pani M. Wesołowska z wykształcenia jest biologiem oraz behawiorystą zwierząt. W ciekawy sposób przedstawiła słuchaczom problematykę werbalnej i niewerbalnej komunikacji  z naszymi domowymi czworonogami, zwracając uwagę na prawidłową interpretację wysyłanych przez nie sygnałów. Brak właściwego rozumienia emocji i zachowań zwierząt jest barierą utrudniającą zbudowanie silnej więzi  z człowiekiem, a często  również przyczyną wielu nieporozumień i przykrych zdarzeń, które kończą się porzuceniem zwierząt.  Pani Wesołowska bardzo mocno zaznaczyła, że nie ma złośliwych psów i kotów, są jedynie zaniedbane, nieprawidłowo prowadzone przez człowieka, a często także okrutnie przez nas traktowane. Ważne, aby zawsze patrzeć na psa, kota, jak na istotę innego gatunku – z jej specyficznymi potrzebami, systemem komunikacyjnym i odmiennym postrzeganiem otaczającego świata.

Zwierzęta bardzo dobrze odczytują nasze komunikaty, szczególnie te niewerbalne; równie dobrze radzą sobie z naszą mową. Zatem i my powinniśmy nauczyć się odczytywać sygnały, które wysyłają nam nasze domowe czworonogi.

Bądźmy kochającymi i odpowiedzialnymi opiekunami.

D.N-Z

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.