Prawa zwierząt do godnego życia

Choć wydaje się, że dobrze znamy i rozumiemy prawa zwierząt, wciąż trzeba o nich przypominać. „Zwierzę też człowiek” – tak brzmiało hasło jubileuszowej, 20. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS.

Laureatką jubileuszowej edycji konkursu została Anna Frydrych z ASP w Warszawie. Na żółtym, ostrzegawczym tle umieściła rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele groźnych psów, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Ale zamiast typowego „Uwaga, zły pies” podpisała rysunek wygłodzonego zwierzęcia hasłem „Uwaga, zły pan”. Zły, czyli ten, który bije, głodzi, przywiązuje na krótkim łańcuchu, nie daje schronienia przed zimnem i deszczem.

Zwycięski plakat, jako „list do świata” został umieszczony na wiatach przystankowych
w wielu miastach. I już wzbudza liczne kontrowersje.

Współcześnie, do praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia. Także polska ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku zawiera zapis, że zwierzę nie jest rzeczą.

Zwierzę, podobnie jak człowieka, da się skrzywdzić, a rzecz tylko zepsuć. Jeśli pozostawimy psa długo bez jedzenia, będzie cierpieć. Natomiast jeśli nie naładujemy baterii, to nasz telefon po prostu nie będzie działać. Jeśli wyrzucimy na śmietnik zabawkę, która nam się znudziła, nikomu nic się nie stanie. Gdybyśmy porzucili w lesie psa, narazilibyśmy go na przerażenie i śmierć z głodu. Różnica między zwierzęciem a rzeczą jest więc zasadnicza” – pisze Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia Empatia w eseju „Człowiek i (inne) zwierzęta”.

A Ty jak odczytałeś ten list? Zachęcam do odpowiedzi w komentarzu.

D.N-Z

9 komentarzy

 • Mateusz 25 maja 2020 at 16:50 - Reply

  Myślę że list dobrze nam uświadamia że zwierząt nie powinno się traktować jak rzeczy, powinny być tak samo traktowane jak człowiek

 • P.Sz 25 maja 2020 at 20:10 - Reply

  Zwierzęta, psy moim zdaniem powinniśmy traktować jak ludzi, jak dobrych znajomych, mają uczucia i odczuwają ból, samotność więc jak najbardziej powinniśmy o nie dbać.
  Samo przysłowie „pies to najlepszy przyjaciel człowieka” dużo pokazuje i potwierdza nas w tym, że musimy porostu z nimi być.

 • Santaa00 25 maja 2020 at 20:49 - Reply

  Zacznijmy od tego jaką popularną głupotą jest kupowanie zwierząt w ramach prezentu. Dziecko często pobawi się i znudzi , rodzice nie chcą utrzymywać więc takiemu zwierzęciu zostaje tylko schronisko. Najczęściej w naszych czasach ludzie chcą psa najczystrzej krwi z jak najlepszym rodowodem , którego później oddają. Ratujmy te żyjątka , bo one na prawdę się odwdzięczają. Najwierniejsze i najbardziej przywiązane są te przygarnięte. To żywe stworzenia , które odczuwają wszystkie emocje tak jak my. Smutek ,radość, przerażenie, zmartwienie, niepewność i można by było jeszcze tak wymieniać. Zapadł mi w pamięci jeden tekst cytuje:” Mój drogi człowieku!
  Widzę, że płaczesz, bo to mój czas na odejście. Nie płacz, proszę. Chcę ci wyjaśnić kilka rzeczy.
  Jesteś smutny, ponieważ odszedłem, ale cieszę się, że cię poznałem.
  Ile psów takich jak ja umiera każdego dnia, nie spotykając kogoś takiego jak ty?
  Wiem, że zasmuca cię mój wyjazd, ale musiałem już iść.
  Chcę cię prosić, żebyś nie obwiniał się za nic. Słyszałem, że szlochasz, że powinnaś zrobić dla mnie coś innego. Nie mów tak, wiele dla mnie zrobiłeś! Bez ciebie nie poznałbym piękna, które dziś niosę ze sobą.
  Musisz wiedzieć, że my, zwierzęta, żyjemy intensywnie i jesteśmy bardzo mądrzy: każdego dnia cieszymy się każdą małą rzeczą i szybko zapominamy o złej przeszłości. Nasze życie zaczyna się, gdy znamy miłość, tę samą miłość, którą mi dałeś, mój anioł bez skrzydeł i dwie nogi.
  Wiedz, że nawet jeśli znajdziesz ciężko rannego zwierzęcia, a masz mało czasu na tym świecie, zapewniasz mu ogromną obsługę, towarzysząc ci podczas ostatniego przejścia.
  Nikt z nas nie lubi być sam, chyba że zdamy sobie sprawę, że nadszedł czas, aby wyjść.
  Być może dla ciebie nie jest tak ważne, aby jeden z was był obok nas, pieszcząc nas i trzymając naszą łapę, pomaga nam iść w pokoju.
  Nigdy więcej płaczu, proszę. Będę szczęśliwy. Pamiętam imię, które mi dałeś, ciepło twojego domu, które w tej chwili stało się moje. Biorę głos twojego głosu, który przemawia do mnie, nawet jeśli nie zawsze rozumiem, co mi mówiłeś.
  W sercu niosę wszystkie pieszczoty, które mi dałeś.
  Wszystko, co robiliście, było dla mnie bardzo cenne i dziękuję wam cały czas, nie wiem, jak wam powiedzieć, ponieważ nie mówię w waszym języku, ale z pewnością w moich oczach możecie zobaczyć moją wdzięczność.
  Zadam tylko dwie przysługi. Umyj twarz i zacznij się uśmiechać.
  Pamiętaj, jak żyjemy razem w tych czasach, pamiętaj o wybrykach, które zrobiłem, żeby cię rozweselić.
  Żyj jak ja, całe dobro, które tym razem dzielimy.
  I nie mów, że nie zamierzasz adoptować innego zwierzęcia, ponieważ wiele wycierpiałeś po moim odejściu. Bez ciebie nie będę żył pięknem, w którym żyłem.
  Proszę, nie rób tego! Jest wielu takich jak ja, którzy czekają na kogoś takiego jak ty.
  Daj im to, co mi dałeś, proszę, potrzebują tego, tak jak cię potrzebowałem.
  Nie zachowujcie miłości, którą macie dawać, z obawy przed cierpieniem.
  Podążaj za moją radą, pielęgnuj dobro, które dzielisz z nami wszystkimi, uznając, że jesteś dla nas aniołem, a bez ludzi takich jak ty nasze życie byłoby trudniejsze niż czasami.
  Podążaj za swoim szlachetnym zadaniem, teraz do mnie należy bycie twoim aniołem.
  Towarzyszę Ci w podróży i pomogę ci pomóc innym jak ja.
  Porozmawiam z innymi zwierzętami, które są tu ze mną, powiem ci wszystko, co dla mnie zrobiłeś, i powiem z dumą: „To moja rodzina”.
  Dziś wieczorem, kiedy spojrzysz w niebo i zobaczysz mrugającą gwiazdę, chcę, żebyś wiedział, że to ja mrugam; ostrzec was, że jestem dobrze przybyły i powiedzieć wam „dziękuję za miłość, którą mi daliście”.
  Pożegnam się teraz, nie mów „do widzenia”, ale „do zobaczenia później”.
  Istnieje specjalne niebo dla ludzi takich jak ty, niebo, do którego zmierzamy, i życie nagradza nas, gdy się spotykamy.
  Poczekam na ciebie!”

  Na prawdę chciałbym ,żeby człowiek spojrzał czasami na swoje dziecko ,a potem właśnie na swojego psa i pomyślał nad tym co by czuło 3-4 letnie dziecko pozostawione samo w lesie…. ,bo właśnie dorosły pies wychowany rozumie komendy i rozumie człowieka na poziome 3-4 letniego dziecka. Chrońmy naszych podopiecznych.

 • Damian Kulig 26 maja 2020 at 10:30 - Reply

  Moim zdaniem zwierzęta też odczuwają emocje typu radość, strach. Posiadanie zwierząt jest odpowiedzialnością, ale również przyjemnością, Pies czy kot może nas rozweselić, pomóc nam w przeżywaniu ciężkich chwil. Może nam towarzyszyć podczas podróży, wyjazdów. Trzeba je nakarmić, zadbać o nie, ale za to one się do nas przywiązują. To pokazuje, że zwierze nie jest rzeczą i Polska ustawa mogła trochę otworzyć oczy ludziom, tak aby ci dbali o nie, przywiązywali się do nich, a nie traktowali ich jak chwilową zabawkę, którą po znudzeniu można wyrzucić, usunąć ze swojego życia.

 • Agnieszka S. 26 maja 2020 at 20:53 - Reply

  Pies nie jest telefonem czy zabawką, którą można doładować prądem czy zmienić w nim baterię. Pies jest istotą żywą, której nie można zostawić, zamknąć w domu czy na łańcuchu, bez jedzenia i picia. Nie jest rzeczą, która mi się znudziła i mogę ją odstawić na miesiąc. Jest to zwierzę, które żyje, czuje i potrzebuje od ludzi godnej opieki, dając w zamian dużo radości i ciepła.

 • Agnieszka S. 27 maja 2020 at 13:09 - Reply

  Pies nie jest telefonem czy zabawką, którą można doładować prądem czy zmienić w nim baterię. Pies jest istotą żyjącą, której nie można zostawić, zamknąć w domu czy na łańcuchu bez jedzenia i picia. Nie jest też rzeczą, która mi się znudziła i mogę ją odstawić na miesiąc. Jest to zwierzę, które żyje, czuje i potrzebuje od ludzi godnej opieki, dając w zamian dużo radości i ciepła.

 • Agnieszka 31 maja 2020 at 16:41 - Reply

  Zwierząt nie można traktować rzeczowo. Czują, kochają i chcą być kochane oraz szczęśliwe jak ludzie. Zwierzę to nie zabawka. Jeśli bierze się je pod swoją opiekę, to trzeba brać za nie odpowiedzialność. Nie można krzywdzić zwierząt bądź porzucać (tak jak w wypowiedzi na śmietnisko). Zwierzęta darzą nas zaufaniem i swoją bezgraniczną miłością. Musimy o nie dbać. Musimy je kochać i nie odwracać się za głupie przewinienia czy błędy, bo człowiek też je popełnia. Zwierzę przywiązuje się, jeśli je porzucimy bez żadnych wyrzutów sumienia, to nie jest się człowiekiem godnym zaufania, w ogóle „nie jest” się człowiekiem. Nie możemy krzywdzić zwierząt za błahostki, powinniśmy je kochać i szanować tak jak ludzi. Zwierzęta to nasi przyjaciele, nie wrogowie. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy dłużej zajmować się naszym pupilem, to nie wyrzucajmy go jak rzecz, nie zabijajmy, oddajmy go w dobre ręce. Kiedyś widziałam film na, którym człowiek skopał psa za szczekanie. Czemu? Przecież to nie jego wina, pies chciał zwrócić tylko na siebie uwagę. Czy ludzi krzywdzi się za mówienie? Nie. Zwierzęta mogą być najlepszymi przyjaciółmi, jeśli tylko poświęcamy im swój czas i je kochamy. Mówi się, że czasami zwierzęta są bardziej ludzkie niż człowiek. Pamiętajmy, że zwierzęta to nie rzeczy tylko prawdziwe istoty, które potrzebują kogoś, kto będzie je kochał, my również potrzebujemy kogoś takiego. Zwierzęta to nie rzeczy ani nie zabawki, których możemy się pozbyć, gdy nam się znudzą. Każdy, kto chce wziąć pod swoją opiekę zwierzę, powinien o tym pamiętać.

 • Kinga 1 czerwca 2020 at 11:44 - Reply

  Myślę, że posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność. Powinniśmy dbać o niego jak o samego siebie. Zwierzęta bardzo szybko przywiązują się do człowieka. Nie możemy ich krzywdzić. Po mimo, że nie umieją z nami rozmawiać to potrafią okazywać to co czują. Jest to dowód na to, że każde zwierzę potrafi być przyjacielem człowieka, ale tylko wtedy gdy będziemy go tak traktować.

 • Rafał H 3 czerwca 2020 at 15:28 - Reply

  Każdy z nas chce żyć godnie. Szukamy u innych ludzi akceptacji i szacunku, sami okazujemy go tym, którzy odpowiednio nas traktują. Więc dotyczy to również zwierząt, one tak samo jak my odczuwają ból, czy strach. Więc bicie ich czy zabijanie nie jest i nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli naprawdę nie chcemy tego zwierzęcia to zamiast go zabijać oddajmy go w jakieś dobre ręce.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.