Recytatorzy i gawędziarze w naszej szkole…

10 stycznia 2017 roku w nasza szkoła gościła uczestników gminnych eliminacji XLI Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka. W szkolnej auli swoje umiejętności recytatorskie i gawędziarskie zaprezentowali reprezentanci szkół z terenu gminy Krościenko nad Dunajcem: Szkoły Podstawowej w Krościenku n.D., Szkoły Podstawowej w Krośnicy, Szkoły Podstawowej w Grywałdzie, Gimnazjum w Krościenku n.D. oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem. W trakcie trwania rywalizacji  mieli także okazję do degustacji pysznych ciasteczek wypiekanych przez uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach gastronomiczno – cukierniczych.

Konkurs, którego celem jest poznawanie piękna gwary literatury regionu oraz pamięć o życiu i twórczości poety ze Stołowego, od lat gromadzi młodych ludzi, którzy prezentują swoje umiejętności w czterech grupach wiekowych. Mogą startować w jednej z dwóch kategorii: recytatorów lub gawędziarzy.

W tym roku wśród uczestników dominowali recytatorzy, których oceniało jury w składzie: Danuta Machała, Jan Kubik oraz Robert Majerczak. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I Kategoria:

1.miejsce – Zuzanna Rusnak

2.miejsce – Zuzanna Bodziarczyk, Wiktoria Chrobak, Wiktor Ciesielka

II Kategoria:

1.miejsce – Kamila Królczyk

2.miejsce – Alicja Jaworska, Maciej Wójcik

Gawędziarze

II Kategoria:

1.miejsce – Weronika Hamerska

2.miejsce – Marcin Knutelski

III Kategoria:

1.miejsce – Anna Syjud

Gawędziarze

III Kategoria:

1.miejsce – Kacper Wojtaszek

IV Kategoria:

1.miejsce – Weronika Marciszewska

2.miejsce – Gabriela Kacik

Sztuka recytacji w regionalnej gwarze nie jest rzeczą łatwą. Cieszy więc fakt, że Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka wciąż budzi zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych.

R.K.