Spotkanie z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim

Uczniowie naszej szkoły w dniu 8 kwietnia 2014 r. pod opieką Pani Barbary Skubisz brali udział w spotkaniu z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Spotkanie zorganizowały Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu w ramach projektu „Podhalańska otwarta” oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Główny cel projektu to edukacja prawna młodzieży oraz kształcenie właściwych postaw młodego pokolenia we współczesnym świecie i świadome uczestnictwo w funkcjonowaniu państwa.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego, Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem oraz Nowego Targu, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu nowotarskiego.
Profesor Ćwiąkalski w części wykładowej opowiedział o studiach prawniczych i ogólnych regulacjach prawa karnego. W dalszej odpowiadał na liczne pytania zebranych dotyczące kary śmierci, ustawy o szczególnie niebezpiecznych więźniach, odpowiedzialności karnej od 13 do 18 roku życia, zatarciu skazania, zasadzie indywidualnej odpowiedzialności, przedterminowego zwolnienia z odbywania kary, wysokości kar przewidzianych w kodeksie karnym oraz osiągnięciach i porażkach wymiaru sprawiedliwości w okresie, kiedy stał na czele resortu sprawiedliwości.
Młodzież w bardzo przystępny sposób miała możliwość zdobycia i usystematyzowania praktycznej wiedzy z zakresu prawa karnego jak też uzyskania fachowych odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

red. Barbara Skubisz