Światowy Dzień AIDS -1 grudnia

W minionym tygodniu w ramach lekcji wychowanie do życie w rodzinie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących problematyki HIV/AIDS.

Coraz więcej osób żyje z wirusem HIV i choruje na AIDS. Spotykamy ich na ulicy, w szkole, w pracy. Wbrew utartym opiniom, wielu z nich nigdy nie przejawiało zachowań kojarzących się z ryzykiem zagrożenia. Nie żyli z wieloma partnerami, nie zażywali narkotyków. Niektórzy zostali narażeni na ryzyko zakażenia wbrew swojej woli.

Krajowe Centrum ds. AIDS inaugurowało kolejną kampanię edukacyjną „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS, które warto znać www.aids.gov.pl/kampanie/CWL.

Zakażenia HIV nie widać. W ramach prowadzonej kampanii możliwe jest bezpłatne i anonimowe wykonanie testu diagnostycznego w kierunku HIV. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Po 30 latach od pierwszego rozpoznania w Polsce zakażenia HIV, epidemia jest problemem wciąż aktualnym i to problemem, który może dotknąć każdego, kto podejmuje ryzykowne zachowania. Ale niestety nie tylko …

W Światowym Dniu AIDS (1 grudnia) zamieszczamy na  stronie internetowej szkoły Czerwoną Kokardkę – międzynarodowy symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS.

Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.