Święta tuż, tuż … Kupuj jajka z głową!

Zdjęcie przedstawia jajka wielkanocne

Jajkojajko_2 to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych symboli życia i odrodzenia. Głęboko zakorzeniony jest także w Polskiej tradycji obchodów Świąt Wielkanocnych.

Zachęcam do kupowania jaj od kur, żyjących w bardziej naturalnych warunkach, na wolnym wybiegu i w hodowlach ekologicznych – jaj oznaczonych numerami 0 i 1.

W Polsce hoduje się blisko 40 milionów kur niosek. 87% stanowią klatkowe hodowle kur, 10% to chów ściółkowy, a tylko 3% to chowy wolnowybiegowe i ekologiczne. Rocznie w Polsce produkowanych jest około 10 miliardów jajek, przy czym jedna kura statystycznie znosi około 209 jajek w ciągu roku. W przydomowych gospodarstwach kury żyją nawet 10 lat, natomiast w hodowli przemysłowej tylko ok. 1,5 roku.

Pomyśl, zanim kupisz!

Wraz z Klubem Gaja zachęcam Was, by nie tylko przed Świętami Wielkanocnymi, ale przez cały rok, świadomie kupować jajka, wybierając te z numerem 0 (chów ekologiczny)  i 1 (wolny wybieg). Jajka te są wprawdzie droższe, ale warto zapłacić taką cenę, aby zminimalizować cierpienia tych zwierząt.

Niestety najpopularniejszym typem jajek w Polsce są jajka oznaczone numerem 3. Są to jajka pochodzące z chowu klatkowego. Kury całe swoje życie spędzają w klatce, nigdy jej nie opuszczajajko_1jąc. Tysiące klatek ustawionych jedna na drugiej wzdłuż hali zastępują kurnik. Kury te nigdy nie widzą słońca – hala oświetlana jest sztucznie a powietrze dochodzi z systemów wentylacyjnych. Karmione są wyłącznie paszą przemysłową, nie mając możliwości grzebania w ziemi, co stanowi ich naturalne zachowanie. Jajka z chowu klatkowego są najtańsze.

Jaja oznaczone numerem 2 pochodzą od hodowli ściółkowej. W praktyce oznacza to, że kury znoszące te jajka przebywają w budynku o dużej powierzchni, gdzie mają wprawdzie możliwość swobodnego przemieszczania się lecz one także nie wychodzą poza halę. Nie widza słońca, nie mają możliwości zaspokajania swoich naturalnych potrzeb i zachowań, jak grzebanie w ziemi czy kąpiele piaskowe.

Oznaczenie jajka numerem 1 świadczy o tym, że kura, która je zniosła pochodziła z hodowli wolnowybiegowej. Kury takie mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokryjajko_3tego roślinnością. Mają możliwość swobodnego poruszania się, grzędowania, kąpieli piaskowych oraz wykazywania innych naturalnych zachowań. Kury oprócz pokarmu, który zdobywają same mają dostęp do paszy, ziaren oraz zieleniny.

Najlepsze warunki życia maja kury, których jaja oznaczane są numerem 0. Pochodzą one bowiem z hodowli ekologicznych. W hodowlach tego typu kury trzymane są w warunkach naturalnych, z możliwością swobodnego wyjścia na zewnątrz. Ich nośność nie jest stymulowana sztucznie, mają zróżnicowaną paszę posiadającą certyfikat ekologiczny, żywią się również tym, co znajdą na wybiegu.

Materiały pochodzą ze strony Klubu Gaja

D. N-Z

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.