Technik usług kosmetycznych – zawód z przyszłością w Szkole Policealnej

 

Kształcenie w zawodzie Technik usług kosmetycznych trwa cztery semestry. Atutem szkoły jest fakt, że jest to szkoła publiczna, prowadzona przez Powiat Nowotarski, a zatem kształcenie w szkole jest dla słuchaczy bezpłatne i nie ponoszą oni żadnych opłat związanych z kształceniem.

Kształcić się w niej mogą osoby dorosłe, które ukończyły szkołę średnią, matura nie jest wymagana.

Dodatkową zaletą i ułatwieniem dla słuchaczy jest nauka w systemie zaocznym; zajęcia odbywają się w soboty i w niedziele, dwa lub trzy razy w miesiącu, co pozwala na podjęcie kształcenia również osobom aktywnym zawodowo, które chcą zmienić zawód lub podnieść swoje kwalifikacje.

W trakcie zajęć słuchacze zdobywają umiejętności przeprowadzania diagnozy kosmetycznej, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, udzielania porad kosmetycznych a także organizowania i prowadzenia gabinetu kosmetycznego. W pierwszym roku nauki słuchacze zdobywają umiejętności wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających twarzy, szyi i dekoltu. W drugim roku nauki zdobywa się umiejętności z zakresu zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających dłoni, stóp i ciała.

W szkole realizowane są następujące przedmioty:

  • działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym,
  • język obcy w kosmetyce,
  • podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce,
  • kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca twarzy, szyi i dekoltu,
  • kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca dłoni, stóp i ciała,
  • zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu,
  • zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni, stóp i ciała.

Słuchacze mogą przystępować do egzaminów potwierdzających kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie: Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy (A.61) oraz Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp (A.62). Egzamin potwierdzający pierwszą kwalifikację odbywa się pod koniec klasy pierwszej, egzamin potwierdzający drugą kwalifikację odbywa się pod koniec klasy drugiej.

Dzięki współpracy Szkoły z gabinetami i firmami kosmetycznymi w trakcie trwania nauki w szkole słuchacze mają również dodatkowe możliwości zdobycia umiejętności wykraczających poza ramy określone w podstawie programowej kształcenia w zawodzie. Dodatkowe szkolenia i kursy pozwalają na zdobycie certyfikatów ułatwiających znalezienie pracy i profesjonalne wykonywanie zawodu.

Wielkim atutem Szkoły jest własna, nowocześnie wyposażona pracownia kosmetyczna, w której odbywają się ćwiczenia praktyczne. Nowoczesny sprzęt, w tym m.in. wielofunkcyjne kombajny kosmetyczne umożliwiają zapoznanie z szerokim wachlarzem zabiegów kosmetycznych, takich jak: mikrodermabrazja, ultradźwięki, peeling kawitacyjny, d’arsonval, brush, galwan z funkcją jonoforezy, hot-cold, wapozon, aromatoterapia. Ćwiczenia praktyczne są realizowane z wykorzystaniem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych renomowanych firm kosmetycznych, co zapewnia bardzo wysoką jakość i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Zajęcia prowadzone w małych grupach pozwalają na indywidualne traktowanie każdego słuchacza i bardzo dobry kontakt z prowadzącymi zajęcia. Praktyki zawodowe odbywają się pod okiem wykwalifikowanych kosmetyczek i kosmetolożek, w najlepszych gabinetach kosmetycznych i salonach urody naszego regionu m.in. w Solar Spa Hotel, Hotel Spa Budowlani w Szczawnicy.

Dlaczego warto wybrać kształcenie w zawodzie
TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH?

Obecne czasy wymuszają na nas coraz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Od 1990 roku rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce i na świecie, dlatego Technik usług kosmetycznych wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy. Zachętą do kształcenia się w tym przyszłościowym zawodzie jest możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej oraz dotacje unijne, które to umożliwiają. Zawód kosmetyczki daje szansę współpracy z wieloma nowoczesnymi firmami kosmetycznymi stwarzając szerokie możliwości pracy w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach medycyny estetycznej, salonach urody, SPA, działach kosmetycznych w centrach handlowych, jako przedstawiciel handlowy firmy kosmetycznej zarówno z rynku detalicznego jak i profesjonalnego (szkoleniowiec). Uprawnia do prowadzenia własnej działalności w zakresie kosmetyki, pielęgnacji zdrowia i urody.

Według prognoz ekspertów z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, w 2020 r. największy popyt będzie na pracowników w usługach osobistych (m.in. kosmetycznych).

Kosmetyka to samodzielny zawód, ale można go również połączyć z wizażem, charakteryzacją, masażem czy fizykoterapią.

  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.