Wieczór Wigilijny w Pieninach

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 21.12.2018r, w naszej szkole najpierw wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami zasiedli do symbolicznych wigilii. Następnie  została zorganizowana uroczysta akademia. Wśród Grona Pedagogicznego oraz społeczności uczniowskiej nie mogło zabraknąć przedstawicieli Rodziców. Czas Świąteczny jest okresem kiedy myśli biegną do naszych bliskich, gasną wszelkie spory oraz waśnie, jest to także czas wielu tradycji, które w dzisiejszych czasach nie zawsze są stawiane na pierwszym miejscu. Dlatego też, z tej właśnie okazji, na przybyłych na tegoroczną akademię czekała miła niespodzianka.  Wieczór Wigilijny w Pieninach to krótka inscenizacja przedstawiająca bogate tradycje i wierzenia związane z okresem Świąt oraz przypominająca kulturę górali pienińskich. Niezwykle barwna a zarazem krótka sztuka przedstawia kolejno wieczór wigilii w tradycyjnej chacie góralskiej, gdzie rodzina zasiada do wieczerzy, spożywając dania i wspominając czasy wierzeń oraz legend. Następnie po wieczerzy ojciec rodziny idzie karmić zwierzynę by po chwili wprowadzić do domu barwny orszak kolędników składający się między innymi z Trzech Króli, Heroda, śmiesznego Żyda, oraz śmierci i diabła. Inscenizacja została stworzona  specjalnie na tą okazję, przez Macieja Czaję, na podstawie opracowania Anieli Krupczyńskiej.  Talenty aktorskie  uczniów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, każdy z wielkim zaangażowaniem i przejęciem podszedł do swojej roli co dało wspaniały efekt końcowy. W poszczególne role  wcielili się uczniowie klasy 1aw, 1gt, 2a, 3t oraz 4g.

… Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak… W myśl tych słów na zakończenie inscenizacji wszyscy zebrani, wspólnie przy dźwiękach kolędy granej przez Kapelę Jana Kubika, połamali się opłatkiem. Następnie głos zabrali Pan dyrektor Leszek Wołek oraz przedstawiciele Rady Rodziców .

Serdecznie podziękowania składamy Nauczycielom za wyrozumiałość i zwalnianie uczniów na próby, Kapeli Jana Kubika za uświetnienie akademii grą i śpiewem, pani Dominice Szczepaniak za wspaniałą  charakteryzację, pani Anieli Krupczyńskiej za wypożyczenie scenografii oraz Panu Markowi Ciesielce za wypożyczenie strojów.

Akademię oraz całą reżyserię przygotowali nauczyciele przedmiotów zawodowych w gastronomii Stanisława Kwiatek oraz Maciej Czaja.

Red. S. Kwiatek, M. Czaja.

Galeria zdjęć:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.