Wiedza w nieco innej odsłonie…

WN2017

To już niemal tradycja, że w maju w naszej Szkole organizowany jest Wieczór Nauki. Stanowi on najważniejsze, obok zakończonych egzaminów maturalnych, wydarzenie w tym miesiącu. Co zaoferowaliśmy tym razem? Oczywiście obcowanie z nauką przekazywaną głównie w formie prezentacji, pokazów, doświadczeń czy nawet degustacji. Przybyli goście mogli spróbować także swoich sił w przygotowanych na tę okazję konkursach.

Do świata eksperymentów zaprosili uczniowie klasy IIIg pod kierunkiem opiekuna, Pani Doroty Nelle – Zborowskiej. Pokazali m. in. : jak wytworzyć niepalący się papier, jak odbarwić kwiaty, słoniową pastę do zębów, chemiczne rośliny rosnące na naszych oczach, znikające monety, ruchome piaski, jak nadmuchać balon bez dmuchania. Wytłumaczyli także, dlaczego wody utlenionej używa się do odkażania ran, w jaki sposób zbadać grupę krwi i jak w prosty sposób sprawdzić odczyn różnych produktów. Można było również obejrzeć DNA wyizolowane z owoców kiwi. Podczas zajęć o charakterze warsztatowym uczestnicy wspólnie z prowadzącymi mogli przeprowadzić doświadczenia, za sprawą których odkryli nieco rąbka tajemnicy życia, świata i nauki.

Eksperymenty czekały także na miłośników fizyki. Uczniowie klas Ih/t i Ii wraz z opiekunem, Panią Anną Tomasiak demonstrowali jak topi się styropian, ucieka pieprz, skaczą rodzynki, jajko pływa w słonej wodzie, a także badali zachowanie cieczy nieniutonowskiej. Miłośnicy matematyki próbowali swoich sił przy układaniu sześcianów, tworzeniu wielościanów archimedesowych z klocków konstrukcyjnych, a także rozwiązaniu łamigłówek i krzyżówek matematycznych.

Atrakcje dla młodzieży, a także dzieci i ich rodziców przygotowali również uczniowie klasy IIi pod kierunkiem nauczycieli języków obcych, którzy promowali naukę angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Można było tu poznać obyczajowość krajów, w których język angielski jest językiem urzędowym, a także wziąć udział w konkursach sprawdzających znajomość ich kultury tych oraz oczywiście z zakresu słownictwa. Na zwycięzców czekały słodkie upominki.

Warto także było odwiedzić stoisko gastronomiczne. Specjalnie na ten dzień przygotowano naukowe pokazy i wykłady związane ze smakiem i kolorem. Uczennice opowiadały o tym jak kolor wpływa na smak, apetyt i w jaki sposób  człowiek rozpoznaje smaki, a kiedy nie potrafi tego zrobić. Po wykładzie uczestnicy mogli praktycznie sprawdzić prawdziwość omawianych zagadnień. Dla odwiedzających przygotowane były też filmiki naukowe obrazujące  poruszane zagadnienia. Odbywała się także degustacja przepysznych babeczek, ciasteczek i cake pops’ów, a w sali  obok na odwiedzających czekała kawiarenka, w której serwowano różne rodzaje kawy i herbaty.

Umiejętności zawodowe prezentowali także informatycy. Uczniowie Technikum podzielili się wiedzą na temat tego, jak złożyć komputer, jak zbudować najprostszą sieć komputerową oraz jak wykonać grę komputerową w programie Scratch. Oprócz tych atrakcji  zadbali o świetną atmosferę i dobrą muzykę.

Tegoroczny Wieczór Nauki już za nami. Na następny trzeba będzie poczekać kolejny rok. Tych, którzy nie chcą czekać tak długo, zapraszamy do naszej szkoły już od września.

R.K.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.