Witaj Majowa Jutrzenko ….

Pierwsza w Europie i druga na świecie – 230 lat temu 3 Maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności.

Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez 14 miesięcy dając nadzieję na uratowanie niezależności kraju. Niestety została obalona na skutek wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku i działań zdrajców konfederacji targowickiej.

Od 1990 roku  3 Maja jest oficjalnym świętem narodowym Polaków, którzy upamiętniają go wywieszając biało-czerwone flagi na swoich domach czy instytucja publicznych śpiewając przy tym: Witaj maj, piękny maj u Polaków błogi raj …..

red. J.M

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.