Wolontariusze ZSZiP w Nowym Targu i Nowym Sączu

ban1

Przedstawiciele ZSZiP świętowali w tym roku Dzień Wolontariatu w dwóch miejscowościach – w Nowym Targu i Nowym Sączu.

 5 grudnia grupa członków Szkolnego Klubu Wolontariatu „Niezapominajka” wzięła udział w obchodach Nowotarskiego Dnia Wolontariusza, które odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Dzień ten był podsumowaniem działań związanych z promowaniem wolontariatu na terenie powiatu nowotarskiego. W ramach tych działań przeprowadzona została Wolontariacka Gra Miejska, w której z powodzeniem wzięła udział drużyna z Naszej Szkoły, odbył się konkurs dla firm i przedsiębiorstw „Nowotarski Dobroczyńca 2016” oraz plebiscyt na wolontariusza roku „Aktywny 2016”.

Szkolny Klub Wolontariatu „Niezapominajka” z naszej Szkoły znalazł się po raz kolejny w grupie pięciu nominowanych do tego zaszczytnego tytułu. Wraz z nami o tytuł wolontariusza roku ubiegały się: Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, Wolontariuszki Animuję Moje Miasto, Bernadeta Szumal – kierowniczka „Małych Śwarnych” oraz wolontariusze z Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego p/w św. Stanisława Kostki w Nowym Targu, którzy w tegorocznym głosowaniu zebrali najwięcej, bo ponad 1000 głosów i odnieśli zwycięstwo.

Organizowane przez MOK w Nowym Targu doroczne obchody Dnia Wolontariusza są okazją do promowania idei wolontariatu oraz wyróżnienia i uczczenia  osób, którzy niosą bezinteresowną pomoc innym, poświęcając im własny czas i uwagę. W tym roku impreza odbyła się już po raz dziesiąty. Warto pamiętać, że ubiegłorocznym zwycięzcą IX edycji plebiscytu „Aktywny 2015” był Szkolny Klub Wolontariatu „Niezapominajka” ZSZiP!

Do Nowego Sącza nasi wolontariusze zostali zaproszeni również na 5 grudnia przez Stowarzyszenie Sursum corda, którego jesteśmy członkiem od kilku lat. Impreza rozpoczęła się na sądeckim Rynku od pamiątkowego zdjęcia ok. 400 wolontariuszy w kolorowych koszulkach oraz promocji Wolontariatu (młodzież rozdawała przechodniom kalendarz na Nowy Rok 2017). Na terenie Krościenka podobna promocja Wolontariatu odbyła się 6 grudnia, wraz z tradycyjnymi „mikołajkami”.

Następnie w MCK „Sokół” odbył się ciekawy seans filmowy pt. „7 minut po północy”. To film z głębokim przesłaniem: historia 10-letniego chłopca, który codziennie musi bronić się przed grupą starszych złośliwych kolegów, a jednocześnie przeżywa dramat chorej na raka matki. W tej sytuacji zyskuje niezwykłego sprzymierzeńca – jest nim mroczna istota ze snów, która za pośrednictwem niezwykłych, magicznych opowieści wciąga go w świat, gdzie znaleźć można odpowiedzi na najtrudniejsze pytania życia.

Kolejnym punktem tego dnia była prelekcja: „Dlaczego warto być aktywnym?” – w której swoim doświadczeniem pracy w wolontariacie dzieliły sie osoby dorosłe i młodzież, pracujące w różnych organizacjach pozarządowych. Miłym akcentem było również to, że każda grupa wolontariuszy otrzymała Certyfikat potwierdzający działalność wolontariatu w swojej szkole. Warto dodać, że bieżący rok szkolny 2016/2017 jest ogłoszony przez Ministra Oświaty „Rokiem Wolontariatu”. Na zakończenie był mały poczęstunek i kalendarze na pamiątkę.

oprac. Elżbieta Trojnarska, s.Małgorzata Dyrek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.