Wykład w ramach współpracy z PPWSZ w Nowym Targu

23 listopada 2018r. w ramach współpracy z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu w naszej szkole został przeprowadzony przez Panią mgr Iwonę Hodorowicz wykład nt. „Polska na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO”. Podczas wykładu młodzież naszej szkoły mogła poznać główne kryterium „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości”, które decyduje o dokonaniu wpisu na listę UNESCO oraz dowiedzieć się iż wpisu nie dokonuje się na zawsze, albowiem co roku 21 przedstawicieli ds. UNESCO decyduje, które zabytki i miejsca powinny być dopisane, a które skreślone. Pani Iwona Hodorowicz przybliżyła młodzieży 15 obiektów w Polsce, które znajdują się na liście o wartości kulturalnej i przyrodniczej. Listę otwiera Stare Miasto w Krakowie wpisane na listę w roku 1978 wraz z Dzielnicą Kazimierz. Drugim obiektem bardzo znanym jest wpisana również w1978 r. Kopalnia Soli w Wieliczce, w 2013 r. rozszerzono jej wpis o Kopalnię Soli w Bochni. Od tego czasu nazwa brzmi Królewskie Kopalnie w Wieliczce i Bochni. Trzecim obiektem jest niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau, którego tereny zostały wpisane w 1979r. jako obiekt, który reprezentuje wszystkie obozy koncentracyjne i obozy zagłady na świecie. Wśród obiektów typowo przyrodniczych mamy do czynienia z obiektami transgranicznymi tj. Puszcza Białowieska, której tereny rozciągają się po stronie polskiej i białoruskiej. Obiekt ten jest rozległą połacią pierwotnego lasu, w którym występują różne gatunki drzew liściastych a przede wszystkim największa populacja żubra europejskiego. Drugim obiektem transgranicznym, wpisanym na listę w 2004r. jest Park Mużakowski, leżący nad Nysą Łużycką po obu stronach Polski i Niemiec. Park harmonijnie wpisany jest w wiejski krajobraz sprawia wrażenie „obrazu malowanego za pomocą roślin”, na terenie Parku znajduje się arboretum. Sporo na liście znajduje się obiektów sakralnych są to : Zespół architektoniczny i krajobrazowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Drewniane Cerkwie w Polskim i Ukraińskim Regionie Karpat – jest ich 16 z których 8 znajduje się po stronie polskiej np. Cerkiew św. Jakuba Młodszego w Powroźniku, Cerkiew Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych; Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej. Ponadto na liście znajdują się Drewniane Kościoły Południowej Małopolski w Dębnie, Binarowej, Bliznem, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej. Lista obejmuje również Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski w Toruniu, Zamek Krzyżacki w Malborku, Halę Stulecia we Wrocławiu, budowla ta była przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton wzniesiona w latach 1911 – 1913. Jako ostatni 15 obiekt na listę w roku 2017 została wpisana Kopalnia Rud Ołowiu, Srebra i Cynku wraz z Systemem Gospodarowania Wodami Podziemnymi w Tarnowskich Górach. Wg statystyk Polska zajmuje 9 miejsce pod względem liczby wpisanych obiektów na Listę Świtowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego i 15 miejsce na Świecie.

Na zakończenie spotkania Pani Iwona Hodorowicz zaprosiła młodzież naszej szkoły do uczestniczenia w konferencji Młodych Naukowców, która odbędzie się pod koniec lutego w siedzibie uczelni.

Pani Iwonie Hodorowicz składamy serdeczne podziękowanie za przeprowadzenie wykładu, dzięki uczestnictwu w nim mieliśmy możliwość poznania Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego naszego kraju, którego może nie do końca jesteśmy świadomi.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie Technikum klas 4 g/h, 1 i/h kształcący się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik informatyk.

Barbara Ciesielka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.