Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia

Aneta Sopata z klasy 1g oraz Justyna Groń z 3i reprezentowały naszą szkołę w V edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia”. Jego organizatorami byli: Poseł na Sejm RP Andrzej Romanek, Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Patronat nad konkursem objął Zbigniew Ziobro. Głównym celem konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem poszerzenia wiedzy o walce antykomunistycznego podziemia w latach 1945-1956.
23 marca 2015 roku w sądeckim ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Chociaż dziewczęta nie zajęły miejsc na podium to warto było uczestniczyć w tym wydarzeniu. Młodzież miała okazję spotkać się z innymi uczestnikami konkursu, laureatami oraz Wiceprezydentem Miasta Nowego Sącza Jerzym Gwiżdżem, Posłem Andrzejem Romankiem, Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza Bożeną Jawor, Posłem Arkadiuszem Mularczykiem, osobami walczącymi w podziemiu – Józefem Stojkiem, Stefanem Kuligiem, który przeżył Auschwitz, a później był więźniem komunistycznym. Obecni w ratuszu obejrzeli film o Tadeuszu Bieńkowiczu pt. „Rączy”, w reżyserii obecnego na spotkaniu Dariusza Walusiaka. Twórca osobiście zachęcił do jego oglądania mówiąc: Młodzi ludzie szukają wartości i znajdują je w historii żołnierzy wyklętych. Filmy tego typu nie trafiają niestety do telewizji. Ogląda się je na takich kameralnych spotkaniach. Na dzisiejszą uroczystość powinienem puścić coś o żołnierzach stąd, ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że przygotowuję film o ks. Gurgaczu i jego oddziale – zapowiedział.

red. Barbara Skubisz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.