Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala

W dniu 25 listopada 2014r. młodzież klasy I g technikum wzięła udział w seminarium „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala”, które odbyło się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy uczniów o historii lokalnych społeczności żydowskich i wielokulturowości regionu Podhala oraz kształtowanie postawy patriotycznej, tolerancji i otwartości na dialog międzykulturowy oraz świadomego obywatelstwa.
W trakcie spotkania zostały zaprezentowane projekty edukacyjne młodzieży sześciu szkół. Dla nas szczególnie ciekawa okazała się prelekcja naszych młodszych kolegów z krościeńskiego gimnazjum, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak żyła i funkcjonowała przez prawie 200 lat ludność żydowska zamieszkująca Krościenko n/Dunajcem. Dowiedzieliśmy się również, że w naszej obecnej szkole mieściła się kiedyś karczma „Trzy Korony” prowadzona przez Żydówkę Idę Riegelhaupt słynąca z marynowanego łososia, oraz najstarsza krościeńska piekarnia. Na zakończenie mogliśmy obejrzeć występ uczniów z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Organizatorem spotkania byli: Rektor PPWSZ w Nowym Targu, Małopolski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Miasta Nowy Targ. Patronat honorowy nad seminarium sprawowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Galeria

Oprac. Joanna Majerczak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.