Uczniowie 2h zwiedzają Kraków

Powiększ obrazWycieczka do Krakowa

04 października br. uczniowie klasy 2h wzięli udział w wycieczce historyczno – zawodowej do Krakowa. Celem wyprawy było zapoznanie z historią, legendami, wybranymi zabytkami oraz hotelami znajdującymi się blisko Bulwarów Wiślanych takich jak: Sheraton Grand Kraków, Hotel pod Wawelem, Hotel Poleski, czy najstarszy przy Rynku – Pod Różą. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od spotkania z przewodnikiem pod rzeźbą smoka wawelskiego. Jest ona jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia zwana Smoczą Jamą znajdująca się u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego. Dalszy kierunek wyprawy to Wawel, Katedra Wawelska. Duże wrażenie wywarł widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta Starego, który jest jednym z najważniejszych symboli narodowych. Pierwszy raz dźwięk dzwonu krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Oryginalne, pierwsze serce dzwonu wykuto z żelaza.  Służyło 479 lat wykonując w tym czasie około 12 milionów uderzeń. W XIX wieku trzykrotnie pękało i było naprawiane. Ostatni raz uderzało w klosz Zygmunta w Boże Narodzenie 2000 roku i wtedy też stwierdzono jego czwarte pęknięcie. Uszkodzone serce zostało zastąpione nowym, które bije od 14 kwietnia 2001 roku. Jego dźwięk towarzyszy nam podczas najważniejszych wydarzeń, świąt kościelnych i narodowych. Bije około 30 razy w ciągu roku m.in. w Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie czy święto Konstytucji 3 maja. Groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze to następny punkt programu. Zwieńczeniem zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu było podziwianie jego przepięknego dziedzińca z krużgankami. Dalej piechurzy udali się na Rynek. Tutaj mogli wysłuchać historii związanych z Kościołem Mariackim, a nawet wysłuchać hejnału i pomachać hejnaliście. Trasa obejmowała renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościoł św. Wojciecha. Na ul.Grodzkiej obowiązkowym punktem były kościoły: św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja, Franciszkanów oraz Pałac Biskupi. Niestrudzeni udali się na ulicę Floriańską pod zabytkowy czteropiętrowy pięciogwiazdkowy Hotel Pod Różą. Uczniowie dowiedzieli się, że Hotel mieści się w dawnym, renesansowym pałacu Prospera Provany, dworzanina królowej Bony, żony Zygmunta Starego. Od XVII wieku przyjmuje najznamienitszych gości. Zatrzymywali się tu, między innymi, car rosyjski Aleksander I, wielki książę Konstanty, poseł perski do Napoleona – Mohamed Riza, Franciszek Liszt i Honoré de Balzac. Na Floriańskiej nie mogło zabraknąć Domu Jana Matejki i Bramy Floriańskiej. Zwiedzanie było wyczerpujące, ale to nie był koniec.Zwieńczeniem wycieczki była półtoragodzinna zabawa w Muzeum Iluzji. Interaktywne eksponaty przeniosły wszystkich na chwilę do zupełnie innego świata, w którym złudzenie mieszało się z rzeczywistością. Było więc złudzenie optyczne, grawitacja, inna perspektywa, fizyka, historia i sztuka. Jednym słowem dobra zabawa, stanie na głowie i nowe doświadczenia.

 tekst Barbara Skubisz

Fotorelacja