Jasełka

Powiększ obrazJasełka 2023

Szkolną uroczystość Jasełek 2023 rozpoczął Pan dyrektor Maciej Czaja. W pierwszych słowach zacytował św. Matkę Teresę z Kalkuty:

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.” Nawiązując do tych słów Pan dyrektor życzył aby rozbrzmiewały one na co dzień,  nadawały sens naszemu życiu, przynosiły wiarę w drugiego człowieka.


Następnie rozpoczęła się część związana z Jasełkami 2023 przygotowana przez młodzież klas 1a, 1w, 3a/w. W czasie Jasełek zaprezentowane zostały zwyczaje bożonarodzeniowe krajów tj. Wielka Brytania, Ukraina, Szwecja, Szwajcaria. Uczniowie zaśpiewali tradycyjne polskie kolędy również po góralsku. Największa część Jasełek poświęcona była starodawnym świątecznym obyczajom, były to między innymi:

„Wszystkie czynności, które należało wykonywać musiały być zakończone do pierwszej gwiazdki, kiedy to cała rodzina zasiadała do stołu. Po wieczerzy nie robiło się już nic, a naczynia zabrudzone na mycie czekały do pierwszego dnia po świętach. Składano je do spiżarni w przygotowanym miejscu albo w sieni pod schodami, tak aby ich nie było widać. Nie było tego dużo, bo w wigilię jadło się z jednej miski, którą stawiało się na środku stołu. Jeżeli rodzina była duża, a najczęściej rodziny były liczne to były duże, trzy albo cztery miski. Używanie jednej miski miało powodować łączenie rodziny. Tam gdzie jedzenia było mało obowiązywała kolejność nabierania potrawy na łyżkę, aby wszyscy zjedli jednakową ilość, to miało wróżyć sprawiedliwość w rodzinie.  Wieczerzę zawsze zaczynał gospodarz domu”.

„Do wieczerzy nie można było usiąść ani wcześniej, ani później tylko wtedy kiedy pojawiała się pierwsza gwiazdka. Dlatego zawsze jeden z domowników pilnował kiedy zabłyśnie. Sianko przygotowywał gospodarz wnosił je do izby pozdrawiając Boga i to znaczyło, że trzeba uklęknąć i odmówić modlitwę. Ona też była niezwykła, dość długa. Najdłuższa wydała się dzieciom, bo bolały kolana. Pachniały wigilijne specjały,  a i choinkę można było oświetlić. Aby świeczek wystarczyło na pierwsze, drugie święto, jeszcze na Nowy Rok i Trzech Króli, choinka była oświetlona tylko przez parę minut”.

„Łamanie opłatkiem zaczynał zawsze gospodarz, po modlitwie. Najpierw łamał się z żoną później z dziadkami, braćmi, siostrami ich mężami i żonami według wieku. Dopiero później przypadała kolej na dzieci. Kolejność była święta, pomyłka wróżyła, że osoba którą ominięto, opuści na zawsze rodzinę. Zwierzęta które były w gospodarstwie, w drugi dzień świąt też dostawały opłatek. Dla zwierząt były opłatki barwione: żółte, różowe, zielone”.


Na zakończenie młodzież złożyła Wszystkim życzenia:

Wraz z nadchodzącymi Świętami Narodzenia Pańskiego składamy Wam najserdeczniejsze życzenia pokoju, Bożej Radości i Miłości w tym szczególnym czasie. Wierzymy, że Nowonarodzone Dzieciątko pobłogosławi Wszystkim w Nowym Roku. Niech w każdym dniu dane Wam będzie odnaleźć Boga i z nim szczęście.

„ Zielone gałązki, a na każdej świeczka,

W stroiku z bibułek stoi choineczka

Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami,

Wesołą kolędę dla niej zaśpiewamy’.


I to jeszcze nie był koniec, ponieważ w czasie Jasełek do Szkoły zawitali pierwsi kolędnicy ze Szczawnicy z pięknymi życzeniami oraz kolędami. Członkowie zespołu reg.im.Jana Malinowskiego oraz Związku Podhalan w Szczawnicy zaprezentowali nam tradycyjne „chodzenia” po kolędzie z gwiazdą i turoniem. Były góralskie życzenia i pienińskie pastorałki. Serdecznie dziękujemy za niespodziankę i odwiedziny. Zapraszamy za rok.


Jeszcze troszkę miłych informacji.

Podczas Jasełek nastąpiła również wyczekiwana chwila rozstrzygnięcia szkolnych konkursów na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy oraz piernikowe ozdoby świąteczne.

Wyniki konkursu na stroik bożonarodzeniowy:

I miejsce- klasa 5g/t

II miejsce –klasa 1 h

III miejsce – klasa 1a

Nagrodami dla klas są vouchery w wysokości odpowiednio 500.00 zł., 400.00 zł., 300.00 zł. dofinansowania do wycieczki szkolnej.

Wyniki konkursu na piernikowe ozdoby świąteczne:

I miejsce Joanna Aleksiewicz klasa 5 g, II miejsce Weronika Dyda klasa 2 g, III miejsce Monika Szkarłat klasa 3 a.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. 


uczniowie klas: 1a, 1w, 3a/w z wychowawczyniami

tekst Barbara Ciesielka

FOTORELACJA