Godzina dla Ziemi

Powiększ obraz

W sobotę 25 marca przypada tak zwana Godzina dla Ziemi WWF. W tym dniu o godzinie 20:30 cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów.

Dołącz do Godziny dla Ziemi WWF!

Godzina dla Ziemi obchodzona jest od roku 2007 zawsze w ostatnią sobotę marca. Została zapoczątkowana przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody WWF w Sydney, gdzie światło zgasło na godzinę w ponad 2 milionach domów. Termin obchodów nawiązuje do zmiany czasu wprowadzonej w XX wieku. W ramach akcji gasi się światło na godzinę wieczorem poprzedzającym noc, podczas której zmieniamy czas z zimowego na letni.

Godzina to zbyt krótki czas, aby osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ma jednak na celu wykształcenie nawyków oszczędzania energii i rozpowszechnianie myśli proekologicznych. To symboliczny wyraz troski o naszą planetę.

W Polsce w poprzednich latach w akcji brało udział blisko 100 miast. Wygasały najbardziej znane obiekty na świecie: Wieża Eiffla we Francji, Sydney Opera House, a także Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski w Warszawie, Sukiennice, Bonarka City Center w Krakowie czy Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach. 

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF poświęcona jest w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. W ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje gatunków zwierząt zmniejszyły się o 69%. Jedyną szansą na zachowanie przyrody i różnorodności jest objęcie jej ochroną.

Zachęcamy do podpisania petycji do Pana Premiera w sprawie zwiększenia powierzchni obszarów chronionych, która dostępna jest tutaj:

https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2023

Damian Kulig

Dorota Nelle-Zborowska

grafikę przygotowała Oliwia Berger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.