Wycieczka na 26. Międzynarodowe Targi Książki oraz do Muzeum Narodowego w Sukiennicach.

Powiększ obraz26. Międzynarodowe Targi Książki oraz Muzeum Narodowego w Sukiennicach

W dniu 27 października 2023 r. odbyła się wycieczka do Krakowa na 26. Międzynarodowe Targi Książki oraz do Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Wzięła w niej udział liczna grupa uczniów naszej Szkoły, a także mieliśmy tę przyjemność, że jechała z nami grupka młodzieży z dwóch innych szkół, w tym z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego z Krościenka.

Mottem przyświecającym tegorocznym Targów Książki był cytat noblistki Wisławy Szymborskiej z wiersza „Urodziny”: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.

Mogliśmy osobiście doświadczyć czegoś, czym każdy, kto nie był nigdy na Targach mógł być bardzo zaskoczony: wielkich tłumów zwiedzających. Były to tłumy zarówno dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Niejednokrotnie trzeba było się dosłownie przeciskać pomiędzy stoiskami, aby można było przejść. Wystawców było blisko 500; jak podliczyli organizatorzy – Targi zwiedziło w tym roku w ciągu 4 dni: 52 tysiące osób! Nie jesteśmy pewni, czy komuś z uczestników wycieczki udało się odwiedzić i zobaczyć wszystkie stoiska wystawców.

Każdy z uczestników mógł na Targach znaleźć coś dla siebie: były stoiska z literaturą piękną, faktu, religijną, naukową i popularnonaukową, z kryminałami, thrillerami, literaturą dziecięcą i młodzieżową, young adult, fantastyką, komiksami, grami planszowymi. Były spotkania z autorami. Niektóre wydawnictwa dla zwiedzających miały słodkie poczęstunki (cukierki, ciasteczka), które wzmacniały nasze siły do dalszego zwiedzania Targów.

Po pobycie na Targach, udaliśmy się na posiłek, a po nim – ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku znajdującym się w Muzeum Narodowym w Sukiennicach. Duże wrażenie na nas zrobiły zwłaszcza rozmiary niektórych obrazów – były naprawdę spore: kilka metrów długości (niemalże dochodzące do 10 metrów!), kilka metrów wysokości. A że i te wielkie obrazy i te mniejsze są naprawdę piękne i warte zobaczenia samemu „na żywo” – nawet nie trzeba dodawać! Zresztą – można to zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez uczestników wycieczki. Nasz przewodnik po galerii opowiedział wiele ciekawych faktów i ciekawostek związanych z posiadanymi przez muzeum zbiorami obrazów i rzeźb.

Tekst Marek Ziemianek

Fotorelacja