„Tajemnice świata roślin”

21 marca uczniowie naszej szkoły wysłuchali wykładu Pani Doktor Małgorzaty Wesołowskiej, pracownika Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu pod tytułem „Tajemnice świata roślin”. Usłyszeliśmy opowieści o wielu skrywanych tajemnicach ze świata botaniki. A oto kilka zapamiętanych ciekawostek.
Największy na świecie pojedynczy kwiat wytwarza roślina o nazwie Bukietnica Arnolda. Kwiat pojawia się na roślinie raz na kilka lat, a jego czerwone mięsiste płatki wydzielają zapach padliny.
Rośliny mięsożerne mogą występować na glebach ubogich w azot, np. torfowiskach. Zwabiają owady poprzez wydzielanie gęstego, lepkiego i połyskującego śluzu.
Czosnek i cebula posadzony pomiędzy truskawkami jest najskuteczniejszą ochroną przed ślimakami, dla których owoce truskawek są prawdziwym rarytasem.
Korzenie powietrzne storczyków, chłonąc wodę z powietrza umożliwiają roślinie prawidłowy rozwój, a tym samym obfite kwitnienie. Nie należy ich obcinać, ani też ukrywać w nieprzezroczystej doniczce.

Dorota Nelle-Zborowska