„Posprzątaj z nami Małopolskę!” – więc posprzątaliśmy

Posprzątaj z nami Małopolskę! to inicjatywa, której patronuje Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Inicjatywa ta skupia lokalne społeczności wokół idei zachowania środowiska naturalnego. W bieżącym roku cała społeczność Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek przystąpiła do tej inicjatywy, aby mieć swój udział w zachowaniu naszej planety w jak najlepszym stanie dla przyszłych jej mieszkańców. Tegoroczna akcja, jak mówi Wicemarszałek, ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych – w lasach, w parkach, wokół zbiorników wodnych i strumieni. Podjęliśmy się zatem posprzątania na terenie gminy Krościenko popularnych, uczęszczanych przez turystów i mieszkańców miejsc: brzegu Dunajca, ścieżek do źródeł wód mineralnych i do jednego z grzybków, części szlaku na Trzy Korony oraz okolic dawnego basenu na Kozłeczyźnie.

Ponieważ jesteśmy szkołą zawodową, wiemy, że w każdym zawodzie ważna jest zarówno solidna teoria, jak i praktyka. 18 kwietnia obchodziliśmy uroczyście Święto Szkoły i Dzień Patrona, którym jest prof. Władysław Szafer – wielki przyrodnik i działacz na rzecz środowiska, twórca idei utworzenia Pienińskiego Parku Narodowego. Akademia w tym dniu przypomniała gościom i uczniom dzieło Profesora. Natomiast 19 kwietnia przyszedł czas na praktykę i wdrożenie Jego idei w czyn. Postanowiliśmy praktycznie zadbać o nasze wspólne dobro i mimo chłodu, który psuł nieco wiosenny nastrój, wszystkie klasy wraz z nauczycielami wyruszyły w teren. Udało nam się zebrać sporo odpadów. Dziękujemy serdecznie Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Krościenku n/D, który dostarczył nam worki na śmieci oraz odebrał zapełnione worki za włączenie się do współpracy. Wspólnym działaniem i małymi krokami zmieniamy świat na lepsze!