Spotkanie z przewodnikiem turystycznym

7 października 2015 roku uczniowie klas II i III Technikum kształcącego w zawodzie technik obsługi turystycznej uczestniczyli w spotkaniu z przewodnikiem turystycznym i ratownikiem GOPR, Panią Elżbietą Opyd.

Pani Elżbieta pochodzi z Krościenka nad Dunajcem. Z górami związana jest od dziecka. To w górach pracuje, bawi się, odpoczywa, podziwia je i nabywa nowych doświadczeń. Od 16 lat jest czynnym przewodnikiem wycieczek turystycznych. Posiada uprawnienia pilota wycieczek, instruktora narciarstwa, przewodnika beskidzkiego i międzynarodowego UIMLA. Ratownikiem GOPR jest od 10 lat. Doświadczenie górskie zdobyła w Pieninach, Alpach, Dolomitach, Tatrach, Beskidach, Bieszczadach i innych górach Europy w gronie rodzinny, przyjaciół, ratowników, grup zorganizowanych i osób indywidualnych.

Pani Elżbieta opowiedziała młodzieży o niełatwej pracy przewodnika górskiego. W swojej wypowiedzi wielokrotnie odwoływała się do własnych przeżyć i sytuacji, w jakich się znalazła. Mówiła o tym, jak można zostać przewodnikiem, jakie egzaminy należy zdać i jakie szkolenia odbyć, aby otrzymać uprawnienia przewodnika beskidzkiego. Pani przewodnik poinstruowała młodzież jak modnie, ale wygodnie ubrać się na wędrówkę po górskich szlakach oraz jak zachowywać się w górach w razie niebezpiecznych sytuacji.

Na zakończenie odpowiadała na liczne pytania słuchaczy. Kto wie, może wśród nich jest kolejny pasjonat gór?

red. J.Majerczak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.