Wycieczka zawodoznawcza kl. 5i do Myślenic i Krakowa

Powiększ obrazW czwartek 19 października 2023 r. maturzyści z klasy 5i wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Myślenic i Krakowa.

W Myślenicach zwiedzili jeden z zakładów Grupy TELE-FONIKA Kable. Grupa ta znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej, jest wiodącym europejskim producentem kabli i przewodów o znaczącym potencjale rozwojowym, ze stuprocentowym polskim kapitałem. Produkty wytwarzane w zakładach grupy znajdują swoich odbiorców w ponad 80 krajach. W swoim asortymencie posiada ok. 25 tys. typów kabli i przewodów. Tak więc uczniowie mogli zwiedzić naprawdę znaczący zakład. Z przewodnikiem mogli prześledzić cały proces produkcji kabli miedzianych oraz kabli światłowodowych; ten proces produkcji odbywał się na ich oczach. Sporym zaskoczeniem był fakt, że w zasadzie wszystkie maszyny i urządzenia były oglądane nie z jakiejś odległości, ale uczniowie wprost mogli ich dotykać, oglądać produkcję ze stanowisk pracowniczych.

W Krakowie maturzyści zwiedzili polską firmę informatyczną COMARCH, obchodzącą w tym roku 30-lecie istnienia.  Comarch jest producentem oprogramowania w branżach: telekomunikacyjnej, finansowej, w bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usługach, infrastrukturze IT, administracji publicznej, przemyśle, służbie zdrowia, a także w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Uczniowie zostali zapoznani przez osobę oprowadzającą z programami komputerowymi Firmy, a także warunkami przyjęcia na staż.

Cieszy fakt, że obie wspomniane firmy są firmami polskimi, wytwarzającymi produkty na najwyższym światowym poziomie – i to działającymi obok nas!

Następnie maturzyści zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego. Przewodnik w ciekawy i niejednokrotnie humorystyczny sposób zapoznał ich z wieloma interesującymi faktami dotyczącymi historii i informacji technicznych wielu samolotów.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek oraz obejrzenie w kinie premiery filmowej „Chłopi”.

Tekst Marek Ziemianek