Wyniki szkolnego konkursu historycznego „Powstanie listopadowe”

Powiększ obraz"Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 r." Karol Malankiewicz

14 grudnia 2023 odbył się szkolny konkurs historyczny pt: „Powstanie listopadowe”. Dla przypomnienia warto wspomnieć, iż jego celem było propagowanie historii naszej Ojczyzny, krzewienie postaw patriotycznych i społecznych, uczczenie pamięci powstańców z lat 1830–1831.  Powstanie listopadowe stało się źródłem inspiracji dla wielu dzieł sztuki. Silnie temu tematowi poświęcona jest literatura Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Po upadku powstania skomponowana została także Etiuda Rewolucyjna Chopina. Również sztuka zachodnia podjęła ten temat – przykładem może być obraz Polski Prometeusz Horacego Verneta.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Szymon Klimek – klasa 3i

II miejsce – Arkadiusz Knapczyk – klasa 4i

III miejsce – Julita Knapczyk – klasa 1h

Organizatorzy konkursu: Joanna Majerczak, Barbara Skubisz serdecznie gratulują laureatom.
Fundatorami nagród jest Rada Rodziców ZSZiP.

tekst Barbara Skubisz