Ciekawa chemia – badamy odczyn gleby

CHP

Dziś na lekcji chemii badaliśmy odczyn oraz pH różnych próbek gleby. Dowiedzieliśmy się, że o tym, jakie rośliny uprawiać na danym terenie, aby dały bogate plony, decyduje m.in. odczyn gleby. Większość roślin najlepiej rośnie na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwasowym. Na glebie o innym odczynie rośliny te nie rosną lub ich rozwój jest zakłócony.

Zmienialiśmy również odczyn próbek gleby, wykorzystując odpowiednie związki chemiczne, które stosowane są w rolnictwie jako nawozy. Przekonaliśmy się, że bardzo istotna jest ilość użytego nawozu.

Ciekawostką były kwiaty hortensji ogrodowej, które mają różną barwę zależnie od tego, jaki odczyn ma gleba, na której rosną. Na glebie o odczynie kwasowym kwiaty hortensji są niebieskie, a na glebie o odczynie zasadowym – różowe.

Po dzisiejszej lekcji zaintrygowani, możemy eksperymentować we własnym ogródku.

Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.