III Festyn Zdrowia

21.05.2014 r. w godz. 9-12 w naszej Szkole odbył się już po raz trzeci Festyn Zdrowia. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Czas na zdrowie”. Głównym celem Festynu Zdrowia jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia, głównie pod kątem zdrowego odżywiania, żywności ekologicznej oraz aktywności fizycznej. Współcześnie bowiem obserwujemy niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych.
Do realizacji projektu została powołana grupa uczniów pod nazwą – Zdrowy Zespół – w składzie: Edyta Chrobak, Ewelina Koterba, Weronika Rusnak, Dawid Chlebek i Kamil Babiak z klasy III d, Kinga Mszanik, Kinga Potaśnik i Halina Cichoń z klasy II g/h oraz uczniowie z klasy I g – Honorata Zając i Mateusz Pulka. Opiekunem i koordynatorem całości projektu oraz Festynu Zdrowia była Pani Małgorzata Hryc.

Podczas imprezy Zdrowy Zespół uświadamiał ogromną rolę sposobu odżywiania w życiu każdego człowieka, jego wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Ze względu na powszechnie obserwowane niepokojące tendencje zaburzeń zdrowotnych jest to temat wymagający głośnego omawiania w społeczeństwie. Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli każdemu na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

Do udziału w imprezie zaprosiliśmy okoliczne szkoły. Z naszego zaproszenia skorzystali: Szkoła Podstawowa nr 1 im A. Mickiewicza z Krościenka n/D., Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka n/D, VI Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji z Krościenka n/D oraz Społeczne Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy.

Cała społeczność naszej Szkoły jak również przybyli goście wraz z opiekunami brali udział w wielu przygotowanych atrakcjach. Jedna z sal lekcyjnych została przeobrażona w salę kinową, w której odbywał się pokaz filmów pt. „Śmietnik w mojej głowie”. W ciekawy i przystępny sposób przybliżał on problematykę właściwego odżywiania.
W pracowni technologii gastronomicznej przygotowany był Eko – poczęstunek. Można było degustować: dipy warzywne z dodatkami, crunchy owsiano-owocowe z miodem i jogurtami, naleśniki z mąki razowej, szaszłyki owocowe z sosami, soki owocowe i ziołowe, koreczki warzywne, ciasteczka dietetyczne.

Na uczestników festynu czekały również uczennice udzielające konsultacji dietetycznej. Te porady można było uzyskać w kolejnej odpowiednio przygotowanej do tego celu sali. Można było obalić powszechne mity dotyczące odchudzania, obliczyć indywidualne dobowe zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze oraz poznać złote zasady żywieniowe.

W pracowni informatycznej cyklicznie odbywały się „Turnieje wiedzy o żywieniu i aktywności sportowej”. Jednocześnie w turnieju startowały trzy zespoły uczniów. Zwycięski zespół został na koniec uhonorowany pamiątkowym dyplomem i nagrodą w postaci owocowego szampana.

Jak co roku podczas Festynu Zdrowia udostępniona była do zwiedzania specjalistyczna pracownia kosmetyczna. Słuchaczki drugiego roku Szkoły Policealnej dla Dorosłych – Technikum Usług Kosmetycznych prezentowały pracownię oraz tłumaczyły, jaki wpływ na naszą urodę ma zdrowy tryb życia.
Ochotnicy mogli skorzystać z zabiegów upiększających, np. masaż twarzy, makijaż codzienny i wieczorowy, masaż dłoni.

Tego dnia nie mogło również zabraknąć promocji aktywności fizycznej jako ważnego elementu utrzymania zdrowia. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w grach i zabawach sportowych, ubiegając się tym samym o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy”. Wszystkie konkurencje były powodem do dobrej zabawy
i integracji zespołów klasowych. Ostatecznie zwyciężyli:
Gospodarze ZSZiP:
Miejsce I – klasa III i
Miejsce II – klasa II i
Miejsce III – klasa I g

W kategorii Gimnazjum:
Miejsce I – VI Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji z Krościenka n/D
Miejsce II – Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka n/D
Miejsce III – Gimnazjum im. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy

W kategorii Szkoła Podstawowa:
Miejsce I – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy
Miejsce II – Szkoła Podstawowa nr 1 im A. Mickiewicza z Krościenka n/D

Miejsca pierwsze zostały nagrodzone pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą – „Bombami witaminowymi” składającymi się ze świeżych owoców. Pozostałe miejsca zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.

III Festyn Zdrowia minął pod znakiem wielu atrakcji i dobrej zabawy. Przyjęte cele propagowane były w sposób ciekawy i przystępny dla dzieci i młodzieży. Przybyli do nas goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w festynie za rok, co jest dla nas potwierdzeniem, iż podjęte działanie jest słuszne.

Galeria

red. Małgorzata Hryc

fot. Lucyna Hryc i Monika Rozmus

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.