Turyści w niesamowitym miejscu … z niesamowitą osobą ….

Powiększ obraz

Tym razem to nowa siedziba GOPR w Krościenku nad Dunajcem i spotkanie z panią Elżbietą Opyd – ratownikiem GOPR z 20-letnim stażem, przewodnikiem beskidzkim, międzynarodowym przewodnikiem górskim UIMLA, pilotem wycieczek było celem wyprawy klasy pierwszej technikum organizacji turystyki.

Co prawda nie wyjechaliśmy poza teren Krościenka, tylko przeszliśmy kilkanaście metrów od naszej szkoły, aby dotrzeć do nowej siedziby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sekcja Podhalańska w Krościenku nad Dunajcem. Na miejscu czekała pani Ela – niezwykła osoba, która od lat dzieli się z naszą młodzieżą swoją pasją, doświadczeniem i chętnie opowiada o pracy w GOPRZE. Dla większości naszych „turystów” z klasy pierwszej to było pierwsze spotkanie z członkiem GOPRU. Pani Ela jak zawsze zachwyciła młodzież opowieściami związanymi z akcjami górskimi ratującymi życie ludzkie, w których brała udział, opowiedziała też o sytuacjach z dnia codziennego, w których mogą pomóc ratownicy. Podzieliła się również swoimi wrażeniami z pracy w GOPRZE, a warto podkreślić, że pani Ela jest jedyną kobietą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w sekcji podhalańskiej oddział Krościenko nad Dunajcem. Młodzież miała także okazję zobaczyć sprzęt do wypraw ratunkowych od małej śrubki … do wielkich noszy 😉 Najwięcej zainteresowania wzbudził niepozorny plecak, który zawsze zabierany jest na akcje ratunkowe, gdyż znajduje się w nim sprzęt do ratowania życia ludzkiego … myśleliśmy, że niepozorny, ale waży aż 20 kg! A przy akcjach górskich, gdzie nie można dojechać, noszony jest na plecach! Duże zainteresowanie wzbudziły także pojazdy, którymi dysponuje krościeński GOPR – samochód terenowy oraz quad ratunkowy. Młodzież otrzymała również podstawowe wskazówki jak zachowywać się podczas burzy, jeżeli zastanie nas w górach oraz co zrobić wówczas z telefonem komórkowym.

Pani Ela zachęciła także uczniów do wstępowania w szeregi ratowników GOPR– jednak, jak się okazało, jest no nie lada wyczyn, głównie ze względu na testy sprawnościowe 😉

Warto przypomnieć, że praca górskiego ratownika jest pracą społeczną, wynikającą z pasji, zainteresowań i chęci niesienia pomocy innym osobom.

Była to niezapomniana lekcja, w niesamowitym miejscu z wyjątkowa osobą 😉

Przypominamy numer do GOPRU – 601 100 300 lub 985

red. J..Majerczak

Fotorelacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.