…. Bo to o ludzi chodzi, nie o liczby …

19 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy 2j uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu. Naszym gościem był Pan Dariusz Popiela – sportowiec, olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie slalomowym, pasjonat historii, prezes Fundacji Rodziny Popielów.

Data spotkania nie była przypadkowa – 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w Gettcie warszawskim… a my spotkaliśmy się na konferencji on –line, aby posłuchać historii zagłady ludności żydowskiej mieszkającej w Krościenku nad Dunajcem. Rozmawialiśmy o projekcie „Ludzie nie liczby – imiona nie cyfry”, którego inicjatorem jest Pan Darek. Projekt ten dotyczył odnalezienia i upamiętnienia Żydów – ofiar zagłady z Krościenka nad Dunajcem z 1942 roku. Dzięki jego zaangażowaniu udało się odnaleźć i przywrócić dawną świetność zapomnianemu cmentarzowi żydowskiemu w Krościenku nad Dunajcem oraz postawić na nim pomnik z 256 nazwiskami Żydów, którzy zginęli podczas zagłady niemieckiej, bo jak sam Pan Darek powiedział „ … bo to o ludzi chodzi, nie liczby”.

Galeria zdjęć

red. J.M

Źródła zdjęć: gazeta wyborcza: Darius Popiela na cmentarzu w Krościenku

Fot. Jacek Taran Centrum Fundacji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.