Reliktowa sosna z Sokolicy walczy o tytuł Drzewa Roku.

Wszystko zależy od Was! Drzewo, które uzyska największą liczbę głosów w internetowym plebiscycie zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2015.
Głosować można przez cały czerwiec na stronie internetowej www.drzeworoku.pl. Nie zapomnijcie potwierdzić swojego głosu!
Na szczycie Sokolicy występują reliktowe sosny, najstarsze z nich mają ok. 500 lat. Najciekawsza ze względu na swój malowniczy wygląd i położenie jest ta znajdująca się bezpośrednio nad przepaścią. Sosna z Sokolicy to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Jej ujęcia zamieszczane są na fotografiach, pocztówkach czy w albumach opisujących Pieniny. Jej wyjątkowość doceniło jury konkursu organizowanego przez Klub Gaja, które zakwalifikowało sosnę do grona finalistów spośród 115 zgłoszeń, które napłynęły ze wszystkich polskich województw. Sosna z Sokolicy to jedyne drzewo finalista reprezentujące województwo małopolskie.
Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na naszą sosnę. Liczy sie każdy głos, a potrzebujemy ich kilka tysięcy. Zaproście do głosowania swoich bliskich, znajomych, miłośników przyrody i Pienin.
Wygrana w konkursie byłaby ogromną promocją naszego regionu i szansą na rozwój turystyki. Już dziś spotykamy w Pieninach turystów, którzy odwiedzają Sokolicę, by zobaczyć nominowaną do finału reliktową sosnę.
Konkurs Drzewo Roku ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Nie ma wątpliwości, że sosna z Sokolicy te kryteria spełnia.

Dorota Nelle-Zborowska
nauczyciel biologii
w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek
w Krościenku nad Dunajcem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.