Trochę słodkości na zimową chandrę…

beZy

We czwartek 21 stycznia 2021 roku w ramach zajęć praktycznych uczniowie klasy II b sporządzili podstawowy asortyment wyrobów z ciasta bezowego. Cechą charakterystyczną tego typu ciast jest barwa biała, krucha, łamliwa struktura i bardzo słodki smak. Przygotowuje się je z dobrze napowietrzonych białek jaj ubitych z cukrem. Oprócz tych podstawowych surowców w skład ciast bezowych mogą wchodzić: odrobina mąki oraz dodatki smakowe w postaci mielonych orzechów, migdałów, białego maku i innych. Asortyment wyrobów obejmuje ciastka morengi, sokoły, kokosanki, makaroniki, beziki i tort Pavlova. Wszystkie te specjały zostały wykonane przez naszych uczniów. Pavlova, dobrze znany z kawiarnianych witryn bezowy tort przełożony bitą śmietaną i owocami jest popularny na całym świecie od blisko stu lat. Jest lekki, słodki, ma też charakterystyczny smak oraz wygląd.

Z powstaniem przepisu wiąże się ciekawa historia. Tort nie bez kozery nazywa się Pavlova. Swoją nazwę zawdzięcza nazwisku znanej primabaleriny Anny Pawłowej. Jedna z wersji powstania bezy Pavlovej mówi, że kucharze, chcąc uhonorować wybitną tancerkę, zachwyceni jej występem, przyrządzili dla niej specjalny deser – bezę z bitą śmietaną i truskawkami. Drugą krążącą wersją historii powstania tortu Pavlovej jest ta, że primabalerina zażyczyła sobie przygotowanie takiego właśnie deseru. Do dziś trwają spory o to, skąd tort się wywodzi. Prawa do niego i stworzenie oryginalnego przepisu na tort przypisują sobie Australijczycy, jednakże w konflikcie o ustalenie jego pochodzenia biorą również udział Nowozelandczycy, pewni tego, że tort to ich dzieło. Na tort Pavlova przepisów jest wiele, jednak spora część z nich to lekko zmodyfikowana wersja oryginału. Niezależnie od wariacji, ciasto jest przepyszne!

S.Kwiatek

Kliknij i zobacz film

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.