„Wybierz Życie – Pierwszy Krok”

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem uczestniczyli w kolejnej edycji programu profilaktycznego dotyczącego raka szyjki macicy pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Targu.
Program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – dziewcząt i chłopców z klas pierwszych, rodziców uczniów oraz kadry pedagogicznej. Jego głównym zadaniem jest zachęcanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. W Polsce odnotowuje się najwyższą zachorowalność ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Choroba rozwija sie długo, przez wiele lat może nie dawać żadnych dolegliwości. Co roku 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno.
Przyczyną powstania i rozwoju raka szyjki macicy jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus aby mógł funkcjonować wnika do komórek, najchętniej do komórek nabłonka płaskiego skóry lub błon śluzowych. Rak szyjki macicy rozwija się gdy komórki zakażone HPV dzielą się bez kontroli. Mnożąc się, mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz nowotworowy. Wiek kobiety nie ma znaczenia w przypadku prawdopodobieństwa zachorowania. Ryzyko utrzymuje się od rozpoczęcia współżycia do końca aktywności seksualnej.
Warunkiem wczesnego wykrycia raka szyjki macicy, pozwalającym na całkowite wyleczenie jest regularne wykonywanie rozmazów cytologicznych. Cytologię powinno sie wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata.
Skorzystaj z szansy: WYBIERZ ŻYCIE! ZGŁOŚ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIE CYTOLOGICZNE.

Dodatkowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej www.pierwszykrok.edu.pl.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Dorota Nelle-Zborowska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.